صفحه اصلی > آرشیو اخبار و رویدادها 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري دومين جلسه كميته تخصصي اقتصاد مقاومتي

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه ريزي استان قم؛ دومين جلسه كميته تخصصي اقتصاد مقاومتي ساعت 10 روز چهارشنبه مورخ 12/12/94 در محل سالن جلسات سازمان مديريت و برنامه ريزي و به رياست جناب آقاي مهندس رضوي تشكيل گرديد.

در اين جلسه ابتدا گزارشي از اقدامات صورت گرفته در خصوص مصوبه جلسه قبل تشريح گرديد. بر اساس اين گزارش 26 دستگاه اجرايي تاكنون خلاصه ي اهم اقدامات و برنامه‌های اقتصاد مقاومتي دستگاه اجرايي خود را به سازمان مديريت و برنامه ريزي ارسال كرده اند كه به تدريج مشروح گزارشات بخش هاي مختلف در جلسات آينده ارائه مي شود.

در ادامه گزارش تهيه شده توسط معاونت آمار و اطلاعات سازمان تحت عنوان بررسی تحولات اقتصادي استان قم طی سالهای 92-1379«با استفاده از اطلاعات حسابهای منطقه ای» و نقش اقتصاد مقاومتي در تقويت بخش هاي اقتصاد استان ارائه گرديد.

بر اساس اين گزارش سهم استان از توليد ناخالص داخلي كشور بر اساس آخرين اطلاعات در دسترس (سال 92) حدود 04/1 درصد است، در حالي كه سهم جمعيتي استان حدود 6/1 درصد و رتبه استان 26 است.

در ادامه اين گزارش ضمن ارائه تحولات اين بخش در دوره زماني مذكور سهم بخش هاي اقتصادي از توليد ناخالص استان و نيز سهم آن ها از سرجمع بخش هاي كشور مطرح گرديد. بر اساس اين گزارش يكي از بخش هاي داراي مزيت (داراي ضريب مكاني بالا) در استان بخش ساختمان است كه حدود 14 درصد از توليد ناخالص داخلي استان و نيز 7/1 درصد از بخش ساختمان كشور را تشكيل مي دهد. در گزارش ارائه شده ضمن بررسي تغيير و تحولات اين بخش با استفاده از اطلاعات ثبتي در زمينه تعداد پروانه هاي ساختماني، تسهيلات ارائه شده در بخش مسكن و نيز ساير شاخص هاي معاملاتي و قيمتي به ويژه در دو سال اخير نسبت به راهكارهاي رونق بخشي به اين بخش مباحثي مطرح گرديد.

سپس جناب آقاي محسني رييس شعب مسكن استان قم به برخي از دلايل مهم عدم استقبال گسترده متقاضيان مسكن و نيز سرمايه گذاران و انبوه سازان در توليد و خريد مسكن اشاره نمودند.

پايين بودن زمان بازپرداخت تسهيلات با توجه به افزايش ميزان آن و نيز پايين بودن سهم تسهيلات در تامين هزينه خريد يا ساخت مسكن با توجه به نرخ نسبتا بالاي سود و نيز بالا بودن هزينه خريد اوراق حق تقدم و نيز ثبت براي دريافت تسهيلات -كه موجب ناتواني متقاضيان مسكن در بازپرداخت تسهيلات و گران شدن تسهيلات دريافتي مي گردد - و همچنين موانع مربوط به پرداخت تسهيلات به تعاوني ها از جمله اين دلايل است.

در ادامه مدير كل جهاد كشاورزي  ضمن ارائه گزارش اقدامات و برنامه‌های اداره كل جهاد كشاورزي در زمينه اقتصاد مقاومتي بر موارد ذيل به‌منظور افزايش توليد و بهره وري در اين بخش با توجه به محدويت هاي منابع آب و خاك اشاره نمودند.

تغيير الگوي كشت از زراعت به باغ و كشت محصولات مقاوم در برابر شوري نظير پسته، توسعه كشت
گلخانه اي توسط بخش خصوصي، استفاده ازمنابع اعتباري مناسب در زمينه كشت در اراضي شيب دار و نيز كاداستر (شناسنامه كردن) اراضي، جبران خسارات وارده به طيور (با توجه به رتبه خوب قم در توليد مرغ و تخم و مرغ)، افزايش راندمان آبياري و مكانيزاسيون از جمله مهم ترين موارد مورد تاكيد در اين گزارش بود.

در پايان جناب آقاي مهندس رضوي با تاكيد بر عزم دولت بر تدوين و اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي در برنامه ششم توسعه كشور و استان ها به ضرورت آغاز تدوين سند ملي توسعه استان ها و برنامه‌های عملياتي برمبناي بازنگري در سند مصوب هيات وزيران در سال 1383 در آينده نزديك با استفاده از ظرفيت هاي شوراي برنامه ريزي و كارگروه هاي تخصصي ذيل آن و نيز كميته تخصصي اقتصاد مقاومتي اشاره نمودند.

مصوبات پاياني جلسه

1.      ارائه‌ی نقطه نظرات و پیشنهادهای مكتوب مديريت شعب بانك مسكن در خصوص رفع موانع به‌کارگیری تسهيلات براي تحريك و تشويق تقاضا بر اي سرمایه‌گذاری و خريد در بخش مسكن.

2.      تنظيم نامه‌ای توسط سازمان مديريت و برنامه‌ریزی  به‌منظور ارائه ي پيشنهادهايي در خصوص كاهش نرخ تسهيلات بانكي مسكن يا پرداخت يارانه توسط دولت،كاهش هزینه‌های دريافت تسهيلات‌ و هزينه خريد اوراق و ثبت، افزايش زمان بازپرداخت تسهيلات متناسب با افزايش رقم آن و تسريع در حل موانع پرداخت تسهيلات به تعاونی‌های مسكن به‌منظور رونق بخشي بخش ساختمان در استان به وزيران محترم اقتصاد و دارايي و مسكن و شهرسازي با امضاي استاندار محترم.

3.      به‌کارگیری ظرفيت كميته تخصصي اقتصاد مقاومتي در تدوين سند ملي توسعه استان و برنامه‌های عملياتي آن.


٠٩:٥٢ - سه شنبه ١٨ اسفند ١٣٩٤    /    شماره : ١٧٩    /    تعداد نمایش : ١٠٢٢


سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم