صفحه اصلی > آرشیو اخبار و رویدادها 


  چاپ        ارسال به دوست

توسعه صنعت در قم پاسخگوی نیازها نیست

رضوی:توسعه صنعت در قم پاسخگوی نیازها نیست

به گزارش روابط عمومی  سازمان مدیریت به نقل از خبرنگار مهر، سید حسن رضوی در نشست راهبردی «مسئله زیارت زیربنای آینده شهر» که شامگاه دوشنبه در مجتمع آموزش عالی طلوع مهر برگزار شد با اشاره به اینکه برای شهر قم از زاویه‌های مختلف می‌شود نگاه کرد و برنامه‌ریزی کرد اظهار کرد: برخی صنعت را در این شهر مد نظر قرار می‌دهند و برخی دیگر به ضرورت توجه به گردشگری تأکید دارند.

وی ادامه داد: قم سند چشم انداز و سند آمایش دارد اما بحث این است که چقدر به این اسناد توجه کردیم و چقدر آن را اجرا کردیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم با بیان اینکه شهر قم یک شهر زیارتی است و در برنامه‌ریزی‌ها نمی‌توانیم به این موضوع توجه نکنیم گفت: ما در سند چشم انداز محور توسعه قم را گردشگری بخصوص گردشگری زیارت و سلامت دیدیم.

وی افزود: الآن اگر به ظرفیت قم از نظر شرایط نگاه کنیم و بخواهیم تقسیم‌بندی کنیم قم را یک شهر خدماتی می‌بینیم منتهی خدماتی که می‌تواند در اختیار زیارت باشد.

محوریت زیارت در سند چشم‌انداز قم

رضوی اظهار کرد: در برنامه‌هایمان برای افق ۱۴۰۴ و ۱۴۲۰ شهر قم را شهری گردشگری با محوریت زیارت دیدیم و قرار است تمام زیرساخت‌ها با این نگاه شکل بگیرد.

وی گفت: در یک دهه گذشته شرایط و رویکردها و زیرساخت‌ها در زمینه زیارت و تسهیلات شرایط بهتری پیدا کرده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم با بیان اینکه در بحث برنامه در استان قم شخص محوری و دولت محوری و جناح محوری داریم تا برنامه‌محوری افزود: دلیل این موضوع این است که در ۵ برنامه گذشته کمتر از ۳۰ درصد توفیق داشتیم.

وی با اشاره به اینکه این گرفتاری مربوط به کل کشور است اضافه کرد: در کشور قانون و برنامه کم نداریم اما ضعفمان در درست اجرا کردن است.

تسهیل قوانین برای سرمایه‌گذار

رضوی با تأکید بر اینکه توسعه قم در حفظ صنعت موجود با گردشگری با محور گردشگری زیارت است گفت: توسعه صنعت در قم جوابگو نیست اما اگر صنعت در راستای زیارت و گردشگری باشد باید توسعه پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری موانع در سرمایه‌گذاری بسیار است و طی کردن این سرمایه‌گذار موجب خسته شدن آن می‌شود و نمی‌تواند به اهدافش در زمان کوتاه برسد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم اظهار داشت: دولت به تنهایی در این زمینه نمی‌تواند نقش مؤثری ایفا کند و در این زمینه نیاز به تسهیل گری در قوانین داریم.

وی گفت: پیشنهاد ما به دولت و مجلس این بوده که اختیارات بیشتری به استانداران و شورای برنامه‌ریزی بدهند تا بتوانند موانع ملی را در استان‌ها بر حسب شرایط حل کنند.


٠٩:٠٣ - چهارشنبه ١٧ مرداد ١٣٩٧    /    شماره : ١٨٩٨    /    تعداد نمایش : ٤٧٢


سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم