صفحه اصلی > آرشیو اخبار و رویدادها 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري سومين جلسه اقتصاد مقاومتي

برگزاري سومين جلسه اقتصاد مقاومتي

سومين جلسه كميته تخصصي اقتصاد مقاومتي ساعت 10 صبح روز شنبه مورخ 95/1/25در محل سالن جلسات سازمان مديريت و برنامه‌ریزی استان قم با حضور مديران دستگاه‌های اجرايي و به رياست جناب آقاي مهندس رضوي رييس سازمان تشكيل گرديد.

در ابتداي جلسه جناب آقاي رضوي گزارشي از هم‌اندیشی تقسیم‌کار ملي و منطقه‌اي براي افزايش توليد ملي كه در هفته گذشته در محل سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور برگزار شد، ارائه نمودند.

بر اساس اين گزارش در اين همايش كه با حضور مديران و مسئولين ملي و استاني برگزار شد، تعدادي از وزرا، استانداران، مديران سازمان مديريت و برنامه‌ریزی مركز و استان‌ها به بيان دیدگاه‌های خود در ارتباط با نحوه‌ی اجرايي شدن فرمايشات اخير مقام معظم رهبري در تأکید بر عمل و اقدام در ارتباط با اقتصاد مقاومتي پرداختند.

درخواست تفويض برخي از اختيارات مركز به استان‌ها در ارتباط با تصميمات اداري و مالي و برخورداري بيشتر از مزاياي نظام درآمد و هزينه استاني و نيز امكان تصمیم‌گیری درخصوص اعتبارات اختصاص‌یافته به يارانه پرداختي در استان و نيز بهره‌مندی از سپرده‌گذاری‌های بانک‌های دولتي و خصوصي و نيز مازاد درآمد استان‌ها به‌منظور استفاده از بخشي از آن در پيشبرد طرح‌هاي عمراني استان‌ها از اهم موارد درخواست استانداران و مديران استاني بود. بنابراين استان قم از اين پتانسيل وچشم انداز بايستي در قالب برنامه ششم استفاده بهينه و وافرببرد.

رييس سازمان گردشگري ضمن تشريح پتانسیل‌های گردشگري ايران اظهار داشت: براي نخستين بار از نظر ورود گردشگر در سال ۹۳ با كسب ۷ و نيم ميليارد دلار درآمد، رتبه ۳۵ جهان را از آن خود كرديم اما مي‌توانيم جزو ۱۵ تا ۲۰ كشور اول جهان باشيم. درحالی‌که در سال ۱۹۵۰ حدود ۲۵ ميليون نفر توريست در جهان وجود داشت، پيش‌بيني مي‌شود كه تا سال ۲۰۲۰ اين رقم به يك ميليارد و ۶۰۰ ميليون نفر و در سال ۲۰۵۰ به دو ميليارد و ۶۰۰ ميليون نفر افزايش يابد. مقصد اول بيش از ۵۰ درصد گردشگران خارجي، اماكن متبركه به‌ویژه در مشهد، قم، شيراز و مشهد اردهال است و سال گذشته سه ميليون گردشگر خارجي به اين شهرها سفر كردند.

وزير كشاورزي در اين هم‌اندیشی اظهار داشت: كشور تركيه باوجود منابع آبي مناسب‌ ۵۷ هزار هكتار گلخانه دارد، اما در ايران باوجود مشكلات آبي و همه تلاش‌هاي انجام‌شده ۹ هزار هكتار گلخانه فعال است كه اين رقم بسيار پايين است. توليد محصولات كشاورزي در گلخانه ۹۰ تا ۹۲ درصد صرفه‌جويي در مصرف آب دارد.

رئوس مسائلي كه مورد تأکید معاون اول رییس‌جمهور و رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي در اين همايش بود:

·        باید امسال بخش تولید کشور را به حرکت درآيد و هیچ کاری واجب‌تر از این نیست. استانداران به‌عنوان نماینده عالی دولت، نباید تا زمان راه‌اندازی واحدهای تولیدی نیمه فعال آسوده‌خاطر بوده و آرامش داشته باشند و باید اولویت‌ها و برنامه‌های سال 95 را به‌صورت جدی دنبال و گزارش عملکرد خود را نسبت به اجرای اولویت‌های اقتصاد مقاومتی به‌صورت مستمر ارائه کنند. همچنين دستگاه‌های اجرایی باید اهداف کمی را دنبال کنند و در پایان سال مشخص باشد که چه میزان از اهداف و برنامه‌ها در طول سال 95 عملیاتی شده است.

·        بر اساس فرمايش رهبري هر اقدامی که از سوی هر دستگاه و هر نهاد در قوای سه‌گانه انجام شود که در مغایرت با اقتصاد مقاومتی باشد باید از آن جلوگیری شود و به معاون اول مسئولیت دادند که از طرف ایشان این موضوع را پیگیری و در صورت مشاهده موارد مغایرت به ايشان گزارش نمايد.

·        ضرورت تسريع در واگذاري طرح‌هاي نیمه‌تمام استفاده از خلاقیت مدیران برای خلق منابع شکوفا، لزوم مبارزه با قاچاق به‌عنوان اقدامی در جهت حمایت از تولید داخلی و ضرورت مبارزه جدي با فساد از ديگر موارد مورد تأکید ايشان در اين هم‌اندیشی بود.

در ادامه آقاي مهندس رضوي با جدي خواندن عزم استاندار محترم به‌عنوان فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتي استان، در تشكيل جلسات و بحث در شوراي معاونين استانداري با موضوع اقتصاد مقاومتي و تأکید بر انجام وظايف دبيرخانه ستاد در سازمان مديريت و برنامه‌ریزی استان در برنامه‌ریزی، هماهنگي و عملياتي كردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتي اشاره نموده و بر ضرورت دل كندن از پروژه‌ها و واگذاري به مجموعه‌های توانمندتر و ايجاد انگیزه‌های اقتصادي و نيز مذاكره با شهرداری‌ها براي استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصي، جذب سرمایه‌گذار در بخش‌های گردشگري، كشاورزي و صنعت (با تأکید بر بنگاه‌های خرد و متوسط) و استفاده از ظرفيت دولت و بانک‌ها به‌عنوان بازوي اقتصادي دولت در ايجاد رشد موردنظر در برنامه ششم تأکید كردند.

***

پس‌ازآن فرازهاي مهم بيانات مقام معظم رهبري در خصوص عنوانِ سال 1395 "اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل" در قالب ( (power point ارائه شد.

1.     فراز مهم پيام نوروزي مقام معظم رهبري

·        اگر ما بخواهیم مشکل رکود را حل کنیم، مشکل تولید داخلی را حل کنیم، بخواهیم مسئله‌ی بیکاری را حل کنیم، بخواهیم گرانی را مهار کنیم، علاج همه‌ی این‌ها در مجموعه‌ی مقاومت اقتصادی و اقتصاد مقاومتی گنجانده‌شده است. اقتصاد مقاومتی شامل همه‌ی این‌ها است. می‌شود با اقتصاد مقاومتی به جنگ بیکاری رفت؛ می‌شود به جنگ رکود رفت؛ می‌شود گرانی را مهار کرد؛ می‌شود در مقابل تهدیدهای دشمنان ایستادگی کرد؛ می‌شود فرصت‌های بسیاری را برای کشور ایجاد کرد و از فرصت‌ها استفاده کرد؛ شرطش این است که برای اقتصاد مقاومتی کار و تلاش انجام بگیرد.

2.    ده راهكار عملي براي عمل و اقدام (بيانات نوروزی مشهد)

·        شناسايي زنجیره‌های اقتصادی مزیت‌دار

·        زنده کردن تولید داخلی

·        واردات در حد ضرورت

·        پرهيز از اسراف و خريدهاي بی‌مورد

·        دانش‌بنیان شدن اقتصاد داخلی

·        استفاده از توانمندی‌های فني داخلي

·        انتقال فناوري

·        مبارزه جدي با فساد اقتصاد و ويژه خواري

·        ارتقاي بهره‌وری از انرژی

·        نگاه ويژه به صنايع كوچك و متوسط

 

 

3.   فراز مهم بيانات مراسم عيدانه مقام معظم رهبري

·        من البتّه احساس می‌کنم این مجموعه‌...، می‌تواند این کار را انجام بدهد. مجلس هم ان‌شاءالله کمک می‌کنم؛ دستگاه‌های دیگر هم هرکدام به‌نحوی می‌توانند نقش ایفا کنند؛ نهادهای انقلابی می‌توانند در این زمینه واقعاً نقش ایفا کنند...؛ خصوصیّات فرماندهی این است؛ یعنی هم فکر است، هم عمل؛ فقط یک ستاد هماهنگ‌کننده نیست بلکه مرکز فرماندهی است، قرارگاه است. ...قرارگاه، مرکز فرماندهی عملیّات است، مثل قرارگاه‌های نظامی؛ یعنی از دستگاه‌های مختلف بهره می‌گیرد برای اجرای آن هدفی که ترسیم شده. ...یعنی باید دستور داده بشود، پیگیری شود، نتایج کار دیده بشود.

***

سپس اداره كل صنعت، معدن و تجارت اقدامات و برنامه‌های خود را در زمينه اقتصاد مقاومتي تشريح نمود. بر اساس اين گزارش 2156 واحد صنعتي در استان قم پايش شده است. از اين تعداد حدود 93 درصد واحدها مشكلاتي داشته‌اند؛ اما 29 درصد واحدها تعطيل و 71 درصد واحدها نيمه فعال و فعال گزارش‌شده‌اند. از 1529 واحد پايش شده حدود 70 درصد با ظرفيتي بالاي 50 درصد فعال بوده‌اند.

بر اساس اين پايش مشكل واحدهاي صنعتي به ترتيب ذيل دسته بندي شده‌اند:

مشكل بازار فروش (60 درصد)، كمبود نقدينگي (58 درصد)، ماليات (50 درصد)، فرسودگي ماشین‌آلات

(31 درصد)، تأمین مواد اوليه (15 درصد) مشكلات كارگري و بيمه (15 درصد)، قيمت تمام‌شده كالا (12 درصد)، مشكل زيربنايي‌(12 درصد)

در ادامه رئوس اقدامات و برنامه‌های اين اداره كل براي رفع مشكلات و احياي واحدهاي توليدي تشريح گرديد. رياست محترم مديريت و برنامه‌ریزی بر ضرورت تكميل فرم ارسالي از سوي دكتر نوبخت در فرصت مقرر در خصوص وضعيت تک‌تک واحدهاي توليدي به‌منظور اتخاذ تصميم مناسب براي فعال نمودن واحدهاي صنعتي تعطيل و نيمه تعطيل تأکید نمودند.

***

در ادامه تعدادي از مديران و دستگاه‌های اجرايي نظرات خود را در خصوص موضوع اقتصاد مقاومتي مطرح نمودند:

ضرورت پرداختن به كار فرهنگي در اقتصاد مقاومتي در همه سطوح ازجمله رسانه ملي، آموزش و پرورش، بهره‌گیری از متون و منابع ديني و ادبیات غني،‌ابزار هنري به‌ویژه رسانه‌های تصویری تهیه پيوست فرهنگي، ارتقاء بهره‌وری، پرداختن به مقوله فرار مغزها و استفاده از نخبگان و جوانان مستعد، اصلاح الگوي مصرف،‌اصلاح فرهنگ كار، اختصاص اعتبارات لازم به بخش فرهنگ، اطلاع‌رسانی در زمينه كالاهاي داخلي ضمن ارتقاء کیفی آن‌ها، جلوگيري از موازي كاري و تعريف ساز و كار مشخص، آسیب‌شناسی و برنامه‌ریزی در زمينه سلامت، اشتغال و ازدواج جوانان براي نوجوانان از جمله موارد مطرح شده بود.

***

در پايان آقاي مهندس رضوي مباحث را جمع‌بندی نمودند:

ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي 65 طرح را در قالب 12 برنامه ملي مصوب نموده است. استان قم در بسياري از اين طرح‌ها از جمله درزمينه ظرفیت‌های گردشگري،‌معادن و IT   برنامه هاي استراتژيك به‌منظور تأثیرگذاری در بازارهاي منطق اي و جهاني جهاني،‌ايجاد صنايع پایین‌دستی صنعت نفت و پتروشيميكم آب بر با استفاده از پساب فاضلاب مزيت دارد. همچنين در برنامه ملي هدفمندسازي یارانه‌ها چنانچه دولت اجازه حذف یارانه‌هاي دهک‌های برخوردار را به شرط استفاده آن‌ها را براي پيشرفت طرح‌هاي عمراني در استان بدهد، بسياري از پروژه‌های عمراني نیمه‌تمام امكان تكميل و راه‌اندازی پيدا خواهد کرد.

مصوبات

1.      كليه دستگاه‌های اجرايي با عنايت به برنامه و طرح‌هاي مصوب ستاد فرماندهي(پیوست) حداكثر ظرف مدت يك هفته (‌شنبه 28/1/95) ، در يك صفحه (در قالب نرم‌افزار2007 word) راهكارهاي پيشنهادي مشخص خود را به‌منظور برون‌رفت از مشكلات و موانع موجود در زمينه تحقق اقتصاد مقاومتي با رویکردهای چهارگانه رونق توليد (مشكلات و راه‌کارها)، توسعه صادرات غیرنفتی، تسريع، خاتمه و واگذاري طرح‌هاي عمراني و " قابلیت‌ها و الزامات استان‌ها براي تحقق اقتصاد مقاومتي" و با تأکید بر وظايف ذاتي دستگاه خود به‌منظور جمع‌بندی و ارسال نقطه نظرات استان به مركز،به سازمان مديريت  و برنامه ريزي استان ارسال فرمايند.

2.      در راستاي اجراي بندهاي 1 و 3 مصوبه شوراي معاونين استانداري مورخ 14/1/95 كليه دستگاه‌های اجرايي، حداكثر ظرف مدت 10 روز (‌ چهارشنبه 1/2/95) حداكثر در دو صفحه (در قالب نرم‌افزار2007 word)  برنامه‌های عملياتي خود را بر مبناي شاخص‌های عملكردي مقایسه‌ای، با تأکید بر تحقق اقتصاد مقاومتي و مشاركت بخش خصوصي به صورت كمي، به سازمان مديريت و برنامه‌ریزی استان ارائه نمايند. ( جزييات اين بند متعاقباً طي نامه‌ای به دستگاه‌های اجرايي تشريح و ابلاغ خواهد شد)

3.      سازمان مديريت در جلسات مشترك با دستگاه‌های اجرايي و معاونت‌های مرتبط با استانداري ضمن بررسي برنامه‌های مذكور، ساز وكاري براي عملياتي نمودن برنامه‌های اقتصاد مقاومتي در استان و پايش و تنظيم گزارش‌های مرتب براي ستاد فرماندهي مركز تهيه نمايد.


٠٨:٣٠ - سه شنبه ٧ ارديبهشت ١٣٩٥    /    شماره : ٢٠٤    /    تعداد نمایش : ١٢٠٥


سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم