صفحه اصلی > آرشیو اخبار و رویدادها 


  چاپ        ارسال به دوست

لايحه بودجه ۱۳۹۸ فردا تقديم مجلس مي‌شود / توزيع يارانه ها از سال آينده استاني مي شود

معاون‌رئيس‌جمهوري و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور، با بيان اينكه لايحه بودجه ۱۳۹۸ فردا (پنجشبه۱۵ آذر) به مجلس ارسال مي‌شود، گفت: اين لايحه از نظر ارزشي نسبت به بودجه امسال ۱۲ درصد افزايش يافته است.
به گزارش مركز ‌اطلاع‌رساني،‌ روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، دكتر محمدباقر نوبخت در حاشيه نشست هيات دولت، در جمع خبرنگاران افزود: لايحه بودجه سال ۱۳۹۸ در ۱۴ جلد آماده شده است.
وي ادامه داد: با توجه به اينكه نمايندگان مجلس براي سركشي به حوزه هاي انتخابيه خود رفته‌اند، لايحه بودجه در زمان قانوني به مجلس ارسال مي‌شود.
دكتر نوبخت گفت: ارايه نكات اصلي لايحه توسط رئيس جمهوري، در زمان برگزاري جلسه علني و رسمي انجام خواهد شد.
معاون رئيس جمهوري اعلام كرد: فردا در سازمان برنامه و بودجه از ۱۴ جلد لايحه بودجه رونمايي مي شود و من به تفصيل در مورد آن صحبت خواهم كرد.
دكترنوبخت در پاسخ به اين پرسش كه «در لايحه بودجه ۹۸، قيمت پايه ارز ۵۸۰۰ است؟» گفت: خير؛ آنچه كه براي نرخ تسعير پيش بيني شد، ۱۴ ميليارد دلار با ارز ۴۲۰۰ توماني است؛ اگر ارز ديگري باقي بماند، براي مداخله بانك مركزي در بازار نيما استفاده مي شود.
وي اظهار داشت: ۱۴ ميليارد دلار براي كالاهاي اساسي، دارو و نهاده‌هاي كشاورزي با ارز ۴۲۰۰ هزينه خواهد شد.
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور تاكيد كرد: همه اين اعداد پيش‌بيني‌هايي است كه هيچ كدام در بودجه لحاظ نمي‌شود اما در محاسبات مبنا قرار مي گيرد.

پرداخت يارانه هاي نقدي به استان ها محول مي‌شود
معاون رئيس جمهوري در پاسخ به اين پرسش كه حذف يارانه ثروتمندان در سال آينده در دستور كار قرار دارد؟ گفت: امسال و سال‌هاي پيش نيز اين موضوع در دستور كار بود.
وي گفت: توزيع يارانه‌ها از سال آينده استاني مي شود؛ يعني هر استان به ميزان تعداد افراد يارانه بگير مبالغ را دريافت مي كنند و با توجه به شناخت دقيقتري كه دارند، به كساني يارانه را مي‌دهند كه استحقاق دريافت داشته باشند و بقيه مبالغ را نيز سهم پروژه عمراني همان استان بكنند.

كاهش اعتبارات برخي دستگاه‌ها
دكتر نوبخت تصريح كرد: در بخش منابع تلاش كرده‌ايم همه منابعي كه امكان دارد در اين شرايط سخت به كمك دولت بيايد را در محاسبات آورده‌ايم؛ در هزينه‌ها نيز تعدادي از رديف‌ها را حذف كرده‌ايم؛ اعتبارات همه دستگاه‌ها را متناسب با ۱۲ درصد افزايش ريالي لايحه بودجه افزايش نداده‌ايم و حتي اعتبار برخي دستگاه‌ها را كاهش داده‌ايم تا بتوانيم براساس واقعيت‌ها، بودجه را از نظر اعداد و ارقام تنظيم كرده و بتوانيم از اين سال سخت به آساني عبور كنيم.

افزايش حقوق برخي گروه‌هاي شغلي بيشتر از ۲۰ درصد
معاون رئيس جمهوري در پاسخ به اين پرسش كه آيا افزايش۲۰ درصدي حقوق كاركنان دولت نهايي شده است؟ گفت: نظر دوستان مجلس اين است كه افزايش حقوق ها به صورت پلكاني باشد؛ آنهايي كه حقوق بيشتري مي گيرند درصد رشد حقوقشان پايين تر و آنهايي كه حقوق كمتري مي‌گيرند درصد رشد حقوقشان بالاتر باشد.
وي ادامه داد: متوسط افزايش حقوق ۲۰ درصد است و حقوق برخي گروهاهي شغلي بيش از ۲۰ درصد اضافه خواهد شد.

بنزين همچنان يك هزار تومان
رئيس سازمان برنامه و بودجه، گفت: محاسبات ما در مورد قيمت بنزين همان يك هزار تومان كنوني است و هر بشكه نفت نيز به طور متوسط ۵۴ دلار محاسبه شده است.
وي تاكيد كرد كه هيچكدام از اين ارقام در لايحه بودجه مطرح نمي شود و فقط مباني محاسباتي لايحه را تشكيل مي‌دهد.


٠٩:٢٣ - پنج شنبه ١٥ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٢٠٥٢    /    تعداد نمایش : ١٨٧


سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم