صفحه اصلی > آرشیو اخبار و رویدادها 


  چاپ        ارسال به دوست

سند آمایش استان براساس اسناد بالا دستي و تعامل با كارشناسان استاني تدوين شده است

جلسه بررسی مطالعات آمایش استان قم در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

به گزارش واحد روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه ريزي استان قم- در ادامه‌ی سلسله جلسات بررسی مطالعات آمایش استان‌ها، جلسه بررسی مطالعات آمایش استان قم روز دوشنبه مورخ 27/2/95 در سالن جلسات یاران شهید بهشتی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و با حضور برخی از روسای سازمانهای مدیریت و برنامه ریزی استانها ،روسای امور مرتبط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و نمایندگان سازمان مدیریت و برنامه ریزی سایر استانها برگزار گردید.

در این جلسه جناب آقای مهندس رضوی رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان قم ضمن اشاره به اهمیت و جایگاه مطالعات آمایش در مباحث توسعه اظهار داشتند: شرح خدمات برنامه آمایش استان ارائه شده توسط مرکز ملی آمایش سرزمین، در استان مورد بازنگری قرار گرفت و در سال 1389 طی قراردادی با شركت مهندسين مشاور شرق آيند انجام مطالعات شروع شد. براي نظارت دقيق بر مطالعات آمايش استان با جناب آقاي دكتر توفيق كه از اساتيد مجرب در اين زمينه مي‌باشند، نیز قراردادي منعقد گرديد. ایشان با اشاره به مراحل بررسی گزارشهای تدوین شده افزودند: گزارشهای دریافتی از شرکت مشاور توسط كارشناسان دفتر برنامه ريزي و آمايش با شرح خدمات تطبیق و سپس در اختیار ناظر پروژه قرار می‌گرفت. همچنین جهت بهره‌مندي از نظرات كارشناسي دستگاههاي اجرایی مرتبط، کلیه گزارش‌ها به دستگاههای زیربط نیز ارسال می گردید و نهایتا نظرات دریافتی، جمع بندی و جهت اعمال در گزارشهای تدوین شده در اختیار مشاور قرار می‌گرفت.

آقای رضوی همچنین با اشاره به برگزاری جلسات متعدد کارگروه آمایش سرزمين، محيط زيست و توسعه پايدار جهت بررسی مطالعات آمایش استان اظهار داشتند: در راستاي غنا بخشيدن به مطالعات آمايش استان،در مدت انجام مطالعات، كارگروه آمايش سرزمين، محيط زيست و توسعه پايدار جلسات متعددی داشته که اغلب اين جلسات در حضور استانداران وقت برگزار و از حضور گسترده مديران و روساي بیش از 50 دستگاه اجرایی استان ، دانشگاهها و نهادهاي مرتبط بهره گرفته ‌شده است.

مهندس رضوي  در پایان ضمن اشاره به تصویب مطالعات آمایش استان در آبان ماه 1393 در شورای برنامه ریزی و توسعه استان ، از کلیه عوامل و دست اندرکاران مطالعات آمایش استان، تشکر و قدردانی کردند.

در ادامه جلسه جناب آقای مهندس عالمی مجری طرح، به ارائه گزارشی از روند تهیه و تدوین مطالعات آمایش استان پرداختند. ایشان در ابتدا اظهار داشتند: این مطالعات بر مبنای شرح خدمات اصلاحیه استان  و راهنمای شرح خدمات مصوب سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در 2 بخش "تحليل وضعيت و ساختار" و "برنامه ريزي و سياستگذاريها" و 8 فصل انجام شده و مجموعا 34 جلد گزارش و یک جلد سند نهایی برنامه آمایش استان که شامل خلاصه نتایج و دستاوردها مطالعات مذکور است نیز تدوین گردید. آقای عالمی در ادامه گزارش مبسوطی از وضعیت موجود استان ارائه دادند. سپس جناب آقای مهندس مدنی از شرکت مشاور به ارائه بخش دوم مطالعات پرداختند. وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این بخش اظهار داشتند: در تنظیم اهداف، راهبردها و سیاستها علاوه بر یافته‌های مطالعات وضع موجود از تمامی اسناد بالادستی از جمله سند ملی توسعه استان، ضوابط ملی آمایش سرزمین ، سند چشم انداز کشور در افق1404 بهره گرفته شده و این بخش در تعامل کامل با کارشناسان استانی تدوین شده است.

 

 


١٠:٢٧ - سه شنبه ٤ خرداد ١٣٩٥    /    شماره : ٢٣٣    /    تعداد نمایش : ٩٥١


سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم