صفحه اصلی > آرشیو اخبار و رویدادها 


  چاپ        ارسال به دوست

دولت سعي دارد براي رشد اقتصادي از همه منابع خارجي استفاده كند

دكتر نوبخت در جلسه علني مجلس در جريان بررسي تبصره ۳ لايحه بودجه ۱۳۹۸

دكتر محمد باقر نوبخت رييس سازمان برنامه و بودجه با تاكيد بر اين‌كه استفاده از منابع خارجي براي احداث و توسعه طرح‌ها خلاف قانون نيست، گفت: مجلس شوراي اسلامي، دولت را در قانون برنامه ششم توسعه مكلف كرده تا از منابع خارجي براي توسعه و احداث طرح‌هاي عمراني استفاده كند. دولت سعي دارد تا از همه منابع خارجي براي رشد اقتصادي استفاده كند.
به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط عمومي و اموربين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، دكتر نوبخت در جلسه علني مجلس در جريان بررسي تبصره ۳ لايحه بودجه ۱۳۹۸ در مخالفت با حذف بند مربوط به تعيين سقف جذب تسهيلات خارجي (فاينانس)، بيان كرد: ما اجازه داريم براي اجراي طرح‌ها از منابع خارجي استفاده كنيم و اين امر با استقلال ما تضادي ندارد. در قانون برنامه ششم توسعه، مجلس شوراي اسلامي دولت را مكلف كرده است تا ۶۵ ميليارد دلار از منابع خارجي براي توسعه طرح‌ها استفاده كند.
وي تصريح كرد: استفاده از فاينانس براي احداث و توسعه طرح‌ها در قانون برنامه ششم توسعه آمده است و در راستاي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي است. اين‌كه مطرح مي‌شود چقدر از منابع خارجي براي پيشرفت طرح‌ها و پروژه‌ها در سال گذشته استفاده شده است بنده دستور مي‌دهم ليست آن را تا آخر امروز در اختيار نمايندگان قرار دهند. امسال نيز ما از ۶۵ ميليارد دلاري كه در قانون برنامه به دولت اجازه داده شده براي توسعه و احداث طرح‌ها از فاينانس استفاده كند ما سقف ۳۰ ميليارد دلار در نظر گرفته‌ايم.
دكتر نوبخت در ادامه تاكيد كرد: از سوي ديگر براي اجرايي شدن فاينانس‌ها بايد مراحلي طي شود و گاهي يكسال طول مي‌كشد تا سقف مجوز گرفته شده عملي شود. آنگاه ما نمي‌توانيم در بودجه سال بعد بگوييم كه فاينانس‌هاي سال گذشته نبايد در نظر گرفته شود، چرا كه ما براساس مجوزي كه مجلس شوراي اسلامي به ما داده با طرف‌هاي خارجي صحبت كرده‌ايم و شرايط پس از مدتي فراهم شده است.
رييس سازمان برنامه و بودجه اضافه كرد: دولت براساس قانون براي رشد اقتصادي خود سعي دارد از همه منابع خارجي استفاده كند. سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي و برنامه ششم توسعه نيز اين را از ما مي‌طلبد.


١٠:٤٤ - سه شنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ٣٢٥٥    /    تعداد نمایش : ١٦٩


سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم