صفحه اصلی > آرشیو اخبار و رویدادها 


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر نوربخش در مراسم رونمایی از کتاب اعداد و نفوس اهالی دار الایمان قم

رونمایی از کتاب اعداد و نفوس اهالی دار الایمان قم

آقای دکتر نوربخش رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم روز ۲۷ فرودین ماه در مراسم رونمایی از کتاب اعداد و نفوس اهالی دار الایمان قم شرکت کرد.

در این مراسم که با حضور استاندار محترم تشکیل گردید از قدیمی‌ترین کتاب سرشماری کشورکه در آن اطلاعات شهری و روستاهای قم در سال ۱۲۴۷ شمسی درج شده ، به همت بنیاد قم پژوهی رونمایی شد.

این کتاب با حمایت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم و همت دو تن از پژوهشگران بنیاد قم پژوهی مورد بازنویسی، مقابله خوانی و از خط سیاقی به رسم الخط فارسی تبدیل شده است.

دکتر نوربخش ضمن تقدیر از زحمات بنیاد قم پژوهی استان، بر حمایت هرچه بیشتر از کتاب و تیم‌های تحقیقاتی در این زمینه تاکید داشت و افزود این تحقیقات می‌تواند مبنای خوبی برای تصمیمات و بومی‌سازی برنامه‌ها در استان باشد.

شاکرآرانی معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی قم، از ویژگی‌های بارز این نسخه قدیمی را سرشماری از افراد در شهر ها قریه ها ایلات  مزارع و مستغلات در محدوده  قم برشمرد.  این اثر به منظوراصلاح نظام مالیاتی کشور در زمان قاجار تدوین و اجرا شده است. وی همچنین در مورد بهره‌برداری‌های پژوهشی که از این اثر می‌توان داشت توضیحاتی ارائه نمود.


١٤:٢٧ - چهارشنبه ٢٨ فروردين ١٣٩٨    /    شماره : ٣٢٩٧    /    تعداد نمایش : ٦٤٧


سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم