صفحه اصلي > آرشیو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

پانزدهمين جلسه اقتصاد مقاومتي عصر روز سه شنبه مورخ 11/08/1395 باحضور مقامات ارشد استان و به رياست استاندار در تالار امام جواد (ع) برگزار گرديد.

پانزدهمين جلسه اقتصاد مقاومتي عصر روز سه شنبه مورخ 11/08/1395 باحضور مقامات ارشد استان و به رياست استاندار در تالار امام جواد (ع) برگزار گرديد.

پانزدهمين جلسه اقتصاد مقاومتي عصر روز سه شنبه مورخ 1395/08/11باحضور مقامات ارشد استان و به رياست استاندار در تالار امام جواد (ع)  برگزار گرديد.

مديران بانكي و مديران برخي واحدهاي توليدي نيز در اين جلسه به بيان گزارشات و مشكلات خود پرداختند. پس از ارائه گزارش ، ذاكري مديركل صنعت و معدن تجارت قم با اشاره به اینکه تاکنون 73 واحد صنعتی و 91 واحد کشاورزی از تسهیلات رونق تولید استفاده کرده‌اند، اظهار کرد: تاکنون بانک صنعت و معدن 376 میلیارد ریال، بانک ملت 256 میلیارد ریال و بانک ملی 152 میلیارد ریال در این راستا پرداخت داشته اند.

وی اضافه کرد: برای افزایش استقبال واحدهای تولیدی و صنعتی از تسهیلات رونق تولید باید شرایط مطلوب‌تری برای دریافت وثیقه از واحدهای تولیدی درنظر گرفته شود و بانک‌ها از وثیقه‌های ترکیبی نیز استفاده کنند.

ذاكري اظهار داشت جابجایی تسهیلات جدید واحدهای تولیدی با معوقات آنها را خلاف قانون دانست و تصریح کرد: دستگاه‌های نظارتی نسبت به این امر نظارت‌های لازم را دنبال می‌کنند چراکه با بی‌توجهی نسبت به قانون نقدینگی پیش‌بینی شده نمی‌تواند برای واحدها نتیجه ‌بخش باشد.

وی با اشاره به بازرسی‌های انجام شده از وضعیت 23 واحد صنعتی دریافت کننده تسهیلات رونق تولید مطرح کرد: این تسهیلات از تعطیلی برخی واحدها جلوگیری کرده و سبب رفع مشکل خرید مواد اولیه در برخی دیگر از واحدها شده است و در مجموع ایجاد 125 شغل جدید را به دنبال داشته است.

ذاکری با بیان اینکه بانک‌ها از پرداخت تسهیلات جواز تاسیس برای واحدهای صنعتی جدید استقبال نکرده‌اند، گفت: تاکنون از 107 واحد دارای 60 درصد پیشرفت فقط هفت مورد توسط بانک‌ها مورد تایید قرار گرفته است.

، اظهار کرد: تسهیلات مطلوبی با استفاده از منابع ملی برای واحدهای تولیدی درنظر گرفته شده که واحدها می‌توانند با مراجعه به بانک‌ها از این تسهیلات استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه برخی بانک‌های خصوصی و دولتی در پرداخت تسهیلات به برخی از واحدهای تولیدی مشکلاتی دارند، اضافه کرد: تاکنون برخی از بانک‌ها نتوانسته در تسهیلات پرداختی عملکرد مطلوبی داشته باشند در حالی که امیدواریم موانع را شناسایی و رفع آنها را در دستور کار قرار دهند.پس از صحبتهاي ذاكري سيد صدر الدين موسوي معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری قم خاطرنشان کرد: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان قم راهکارهای لازم برای افزایش تسهیلات پرداختی رونق تولید را به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور ارسال می‌کند تا تدابیر لازم در سطح ملی برنامه‌ریزی شود.

وی با تاکید بر اینکه بانک‌های استانی باید نسبت به مصرف منابع در استان قم اهتمام جدی داشته باشند، عنوان کرد: عملکرد سلیقه‌ای کارشناسان بدنه بانک‌ها در مورد وثیقه واحدهای تولیدی باید توسط مسؤولان ملی مورد بررسی قرار گیرد.

 

استاندار قم با اشاره به مشاركت بانك ها در تحقق اقتصاد مقاومتي خواستار تسريع در ارائه ي تسهيلات بانكي به واحد هاي توليدي و عمل به بخش نامه هاي ملي در اين زمينه شد.
صادقي  با بيان اينكه همه ي بخش ها بايد در رونق توليد و تكميل ظرفيت واحدهاي توليدي نيمه فعال و غيرفعال تلاش كنند، همكاري بانكها در اين راستا را مورد توجه قرار داد و افزود:

اميدواريم با مشاركت بيشتر مسئولان بانكي شاهد تسريع در اين روند باشيم.استاندار قم با اشاره به سخت گيري در برخي بانك ها در ارائه ي تسهيلات بانكي تصريح كرد: همه ي بانك ها بايد در زمينه ي ارائه ي تسهيلات خصوصا به توليدكنندگان بر اساس قوانين ملي عمل كنند.

صادقی با بیان اینکه اگر مدیران بخواهند کاری انجام دهند بستر و راهکار مناسب را پیدا می کنند گفت: در این زمینه انگیزه‌ها مهم است وقتی بخواهیم کاری انجام دهیم راهکار را می‌یابیم.

استاندار قم با اشاره به شرایط سالهای اخیر کشور و واحدهای تولیدی و صنعتی ادامه داد: نسل آینده بناست به این چرخه بپیوندند از همین‌رو نمی‌توانیم مشکلات فعلی را نادیده بگیریم.

.

 

 


١١:١٠ - چهارشنبه ١٢ آبان ١٣٩٥    /    شماره : ٣٤٢    /    تعداد نمایش : ١٥٠


سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم