صفحه اصلی > آرشیو اخبار و رویدادها 


  چاپ        ارسال به دوست

آقای دکتر حسین‌زاده رئیس مرکز آمار ایران با مراجع و علما در قم دیدار کرد.

آقای دکتر حسین‌زاده رئیس مرکز آمار ایران با مراجع و علما در قم دیدار کرد.

آقاي دكتر حسين‌زاده رئيس مركز آمار ايران، در روز پنج شنبه دوم آبان ماه، طي سفر به استان قم، با مراجع عظام تقليد و علما و كاركنان سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان قم و عوامل اجرايي طرح‌هاي آماري ديدار و گفتگو کرد.

رئیس مرکز آمار ایران در روز آمار و برنامه‌ریزی با آیت‌الله اعرافی رییس مركز مديريت حوزه‌هاي علميه برادران و آيت‌الله علوی گرگانی و آيت‌الله نوری همدانی ملاقات و در ادامه با کارکنان سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان قم و عوامل اجرايي طرح‌هاي آماري ديدار و گفتگو نمودند.

ايشان در ديدار با کارکنان سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان قم و عوامل اجرايي طرح‌هاي آماري، ضمن تبریک این روز به كارشناسان، آمارگيران و كليه عوامل اجرايي طرح‌هاي آماري، از زحمات و تلاش‌هاي آنان در تهيه و جمع‌آوري  صحيح و به موقع آمارها، تشكر و قدرداني نمودند.

ايشان در ادامه با اشاره به مشكلات اشاره شده توسط برخي از كارشناسان و اعضاي جلسه، بيان داشتند كه برخي از مشكلات اشاره شده مربوط به نظام آماري كشور است  و نقيصه‌اي است كه اين نظام آماري دارد چه در روش‌هاي سنتي جمع‌آوري آن و چه در روش‌هاي ثبتي جدول پايه­ي آن، بر همين اساس مركز آمار ايران رويكرد خود را از روش‌هاي سنتي جمع‌آوري به روش‌هاي مدرن و جمع‌آوري داده‌ها، تغيير داده است.

ايشان همچنين در ادامه به اين موضوع پرداختند كه داده‌هايي كه دستگاه‌هاي اجرايي با هزينه‌هاي زياد در حين عمليات اجرايي فرآيندهاي خود و ارائه خدمت به مردم توليد مي‌كنند، سرمايه ملي است نه سرمايه دستگاه‌ها، لذا بايد با تعامل و همگرايي، اين داده‌ها در اختيار مركز آمار ايران براي تهيه و ارائه آمارهاي مورد نياز كشور قرار گيرد. بر همين اساس مركز آمار ايران برنامه سوم نظام آماري كشور را تهيه و به تصويب شوراي عالي آمار رسانده است كه مطابق آن وظايف همه دستگاه‌ها با مشاركت خود آنها در دروه 1400- 1396، مشخص شده است. علاوه بر اين، پيش نويس قانون ملي آمار ايران كه چارچوب و ساختار نظام نوين آماري كشور را در آينده تعيين مي‌كند، تهيه شده و پس از تأييد شوراي عالي آمار در اختيار هيئت دولت قرار داده شده تا با تصويب آن به مجلس شوراي اسلامي ارسال گردد.

رئيس مركز آمار ايران در ادامه گفتند: از ديگر اقدامات انجام شده در مركز آمار ايران، تهيه فهرست آمارهاي رسمي كشور است كه به صورت مشخص آمارهاي رسمي كه اكنون در كشور توسط دستگاه‌هاي اجرايي منتشر مي‌شود را بر اساس چارچوب مشخص و جزئيات كاملِ تهيه و انتشار آنها، در يك فهرست جمع‌آوري نموده است. همچنين مركز آمار ايران چارچوب كيفيت توليد آمار را تهيه و به صورت يك استاندارد مصوب نموده و در اختيار دستگاه‌های اجرايي قرار داده است و به عبارتي كليه آمارهاي رسمي كشور بايد بر اساس چارچوب كيفيت تهيه و منتشر شود.

ايشان ديگر دستاورد مركز آمار ايران را تهيه سري زماني تورم، از سال 1315 تا كنون، تحت عنوان محاسبه گر تورم،  عنوان كردند. با كمك اين نرم افزار، نيازهاي جامعه به محاسبه ميزان تعديلات در مهريه ها، ديون، قراردادها و ... به سهولت امكان پذير مي‌گردد. اين نرم افزار هم اكنون در سايت مركز آمار ايران در دسترس عموم قرار دارد.دانلود فايل : 2.JPG ( 129KB )


٢١:٠٧ - يکشنبه ٥ آبان ١٣٩٨    /    شماره : ٣٤٥٥    /    تعداد نمایش : ٣٣٨


سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم