صفحه اصلی > آرشیو اخبار و رویدادها 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري دومين جلسه اقتصاد مقاومتي قم

تلاش مديران براي جذب سرمايه گذاري

به گزارش روابط عمومي سازمان برنامه و بودجه ، سید حسن رضوی روز پنجشنبه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان قم در سالن جلسات استانداری با اشاره به این که نشانه های اقدام های دولت تدبیر و امید به زودی در حوزه اقتصاد کشور نمایان می شود، افزود: هم اکنون نیز تاثیر اقدام دولت در ارائه تسهیلات رونق تولید به واحدهای صنعتی و کشاورزی متقاضی، در صحنه اقتصاد کشور مشهود است و در همین راستا با افزایش توان تولید کارخانه ها، فرصت های شغلی بسیاری برای جوانان ایجاد شده است.
وی با اشاره به تلاش دولت برای کاهش اتکا بودجه کشور به درآمدهای نفتی، بیان کرد: اصلاح نظام بانکی و افزایش قدرت تسهیلات دهی آن ها در کنار کنترل تورم و فراهم کردن زمینه سرمایه گذاری 14 میلیارد دلاری، اقدام موثر دیگری بود که توسط دولت یازدهم در عرصه اقتصادی انجام شد.
رضوی با اشاره به شعارهای انتخاباتی برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، گفت: عرصه اقتصاد کشور با شعار قابل مدیریت نیست؛ باید دانست ایجاد فرصت های شغلی برای هر یک میلیون تن به 30 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد که این کار با توجه به ظرفیت های داخلی اقدامی بسیار دشوار است.
وی در بیان اقدام های موثر دولت یازدهم در عرصه های اقتصادی، افزود: جایگاه اقتصاد ایران در دولت تدبیر و امید از نظر شاخص نوآوری 35 پله و از منظر کارآفرینی و توسعه 18پله ارتقا یافت و از منظر شاخص کیفیت زندگی بهبود قابل توجهی نسبت به گذشته پیدا کرد؛ این مساله ای است که در آمارهای مراکز فعال در عرصه اقتصاد جهانی بیان شده و قابل استناد می باشد.
رضوی در بخش دیگری از سخنان خود از مدل تدوین شده توسط مسئولان استان کرمان برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی به عنوان الگوی کارآمد یاد کرد و گفت: همه مدیران این استان برای عمل به موارد این مدل، میثاق نامه امضا کرده اند و هم اکنون نیز نهایت تلاش خود را برای اجرایی شدن برنامه های این مدل به کار می گیرند.
وی با اشاره به این که در مدل اقتصاد مقاومتی استان کرمان تاکنون رقم قابل توجه 120 هزار میلیارد تومان پروژه اقتصادی تعریف شده است، بیان کرد: در این مدل مسئولان، سرمایه گذاران و مردم در کنار هم برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در منطقه خود می کوشند و برای رسیدن به موفقیت، برنامه های خود را در سه سطح کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تدوین می کنند تا امکان نظارت و اصلاح در جریان کار وجود داشته باشد.
وی ادامه داد: به دلیل نزدیکی شرایط اقتصادی و جغرافیایی استان قم به کرمان می توان با نگاه به این مدل و بومی سازی آن، چرخه اقتصاد مقاومتی را در استان قم با سرعت بیشتری به حرکت درآورد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه قم همچنین استفاده از انرژی های نو را راهکار مناسبی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در استان دانست و گفت: بر اساس تکلیف استاندار باید سالانه 50 مگاوات از برق مورد نیاز استان قم از طریق انرژی های نو و تجدید پذیر فراهم شود.

استاندار قم سيد مهدي صادقي استاندار قم در جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان قم طي سخناني با اشاره به فعاليت هاي ستاد اقتصاد مقاومتي استان كرمان افزود: قم نسبت به كرمان عقب هست و بايستي از الگوي كرمان بهره گرفته و آن را بومي سازي كنيم.

نماينده عالي دولت در استان خاطرنشان كرد: بايستي مدلسازي با توجه به شرايط بومي استان قم برنامه ريزي شود.

وي با اشاره به قرار گرفتن در سال اقتصاد مقاومتي توليد و اشتغال، بحث پايداري توسعه را به عنوان عامل مهم در زمينه ي اقتصاد مقاومتي مورد تاكيد قرار داد و تصريح كرد: خوشبختانه در دولت تدبير واميد شاهد روند فزاينده ي توسعه ي اقتصادي بوده ايم.

استاندار قم قرار گرفتن دو معدن مهم كشور در قم و نيز ظرفيت هاي گردشگري استان را مورد توجه قرار داد و گفت: استان قم پتانسيل هاي بسيار خوبي براي توسعه دارد كه مواردي كه از آنها غفلت شده است بايستي مورد توجه جدي باشند.


٠٩:٥٦ - دوشنبه ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٤١٦    /    تعداد نمایش : ٨٣١


سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم