صفحه اصلی > آرشیو اخبار و رویدادها 


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار رئیس مرکز آمار ایران با مدیریت حوزه های علمیه

نشست امیدعلی پارسا رئیس مرکز آمار ایران و آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور

نشست امیدعلی پارسا رئیس مرکز آمار ایران و آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور روز پنجشنبه 22آذر 96 در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه برگزار شد

 

 امیدعلی پارسا رئیس مرکز آمار ایران گفت: ازجمله مهم‌ترین سرمایه‌های اجتماعی مرکز آمار ایران اعتماد عمومی مردم نسبت به این نهاد است که بسیار ارزشمند و تأثیرگذار است که حوزه‌های علمیه می‌توانند بزرگ‌ترین کمک را در افزایش این سرمایه بزرگ اجتماعی داشته باشند که امید می‌رود با امضای این تفاهم‌نامه بخشی از خواسته‌های مرکز آمار ایران برطرف شود.

وی با بیان اینکه در سرشماری سال 95 استفاده از بسترهای نوین در دستور کار بوده است، خاطرنشان کرد: با توجه به ضریب نفوذ بالای اینترنت در کشور پیش‌بینی مشارکت 35 درصدی مردم در سرشماری می‌شود که تا ظهر امروز حدود دو میلیون خانوار ایرانی در سرشماری اینترنتی ثبت‌نام کرده‌اند.

 

رئیس مرکز آمار ایران به مشارکت 9درصدی مردم قم تاکنون در سرشماری اشاره کرد و گفت: در استان قم ضریب نفوذ اینترنت 74 درصد است و این آمار حتی از استان تهران هم بالاتر است که امیدواریم مردم قم بتوانند به آمار مشارکت 47 درصدی برسند.

 

وی با تأکید بر اینکه طبق ماده 54 برنامه پنجم توسعه ارائه آمارهای اصلی کشور باید توسط مرکز آمار ارائه شود، تصریح کرد: آمارهای مهم کشور مانند تورم و بیکاری به مرکز آمار واگذار شده است اما بخش‌ها و مراکز دیگری هم در این زمینه آمارهایی ارائه می‌دهند که این امر مشکلاتی را به وجود آورده است.

 

پارسا ادامه داد: کاهش نرخ تورم معنی کاهش نرخ قیمت کالاهای موجود در بازار را می‌دهد و در حال حاضر بر اساس داده‌ها و بررسی‌های مرکز آمار نرخ تورم کشور 8.3 درصد است.

 آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه های  علمیه برادران در این جلسه بر اهمیت ایجاد زیرساخت‌های فناوری در حوزه‌های علمیه برای مباحث آماری را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: برای اینکه حوزه بتواند داده‌های آماری را به‌ درستی تحلیل و استخراج کند، نیازمند ایجاد زیرساخت‌های لازم در این زمینه است.

همچنین در این سفر جناب آقای پارسا رئیس مرکز آمار ایران  با حجت‌الاسلام‌والمسلمین جمشیدی مدیر مرکز حوزه های علمیه خواهران دیدار و گفتگو نموند. ایشان در این جلسه ابراز داشتند در صورتی که آمارهای واقعی از سوی منابع معتبر کشورمان صورت نگیرد آمارهای غیرواقعی در مجامع بین المللی ارائه خواهد شد..
رئیس مرکز آمار ایران ادامه داد: دستگاه های مختلف باید آمارهای خویش را به صورت هماهنگ به مرکز آمار ارائه کنند تا پاسخگویی به سوالات مردمی صورت گیرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین جمشیدی مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران در این جلسه ، با اشاره به وجود 518 مدرسه علمیه خواهران در سراسر کشور اظهار داشت: 481 مدرسه علمیه زیر نظر مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران قرار دارد.

وی با بیان اینکه بیش از 84 هزار طلبه خواهر در مدارس علمیه مشغول تحصیل هستند، ابراز کرد: 37 هزار مبلغ سازمان‌یافته در حوزه‌های علمیه خواهران فعالیت می‌کنند که در ماه رمضان امسال 55 هزار جلسه تبلیغی و قرآنی توسط آنان در سراسر کشور برگزار شد.

ایشان ادامه داند:حدود 10 هزار طلبه خواهر در شبکه کوثربلاگ مشغول تولید محتوای دینی در فضای مجازی هستند و همچنین کوثر نت سامانه است که طلبه‌های خواهر در بدو مورد در این شبکه عضو شده و به‌صورت هوشمند وارد گروه‌های تبلیغی می‌شود.

وی از کسب رتبه برتر کوثر نت در سازمان ملل در ژنو خبر داد و افزود: کوثر نت بزرگ‌ترین شبکه علمی، پژوهشی و مذهبی بانوان در دنیا در سال 2016 در اجلاس سازمان ملل توانست دریکی از موضوعات 16 گانه عنوان برتر را کسب کند.

در ادامه این دیدار جناب آقای پارسا  به همراه جناب آقای مهندس رضوی  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم و مدیران حوزه علمیه خواهران از مرکز و اتاق سرور حوزه علمیه  که جزو پیشرفته ترین مراکز  کشور است بازدید به عمل آوردند.  

 


١٣:٠٤ - شنبه ٢٥ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ٥٦٣    /    تعداد نمایش : ٤١٨


سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم