صفحه اصلی > آرشیو اخبار و رویدادها 


  چاپ        ارسال به دوست

رفع مشکلات فاضلاب در پردیسان نیازمند احداث تصفیه‌خانه دائمی است

رفع مشکلات فاضلاب در پردیسان نیازمند احداث تصفیه‌خانه است

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان قم گفت: رفع مشکلات فاضلاب در پردیسان نیازمند احداث تصفیه‌خانه دائمی با ظرفیت بالاست.
به گزارش خبرنگار فارس  منطقه قم، سید حسن رضوی شامگاه دوشنبه در در چهل و هفتمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر قم عنوان کرد: اهالی پردیسان با مشکل فاضلاب دست به گریبان هستند و این مسئله، مشکلاتی را برای آن ها به وجود آورده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان قم افزود: رفع مشکلات فاضلاب در پردیسان نیازمند احداث تصفیه خانه دائمی با ظرفیت های بالاست.
رضوی اظهار کرد: در حدود 40 هزار واحد مسکونی در پردیسان با مشکلات جدی در دفع فاضلاب مواجه اند و در این زمینه باید زیرساختهای لازم فراهم شود.
وی خاطرنشان کرد: پکیج تصفیه خانه محلی در پردیسان 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که این طرح با اعتبار 10 میلیارد ریالی در حدود 500 خانوار را تحت پوشش خدمات قرار می دهد.

وی تصریح کرد: در جهت ایجاد شبکه فاضلاب و خطوط اصلی و همچنین احداث تصفیه خانه به منابع دولتی و مشارکت مردمی نیاز داریم.
مهندس رضوی گفت : با تاکید بر اینکه تمام تصفیه‌خانه‌ها و شبکه‌های اصلی آب و فاضلاب را با هزینه دولتی ساخته‌ایم اظهار کرد: شبکه‌های فرعی با هزینه‌های مردمی ساخته شده است و براساس وزن 30 درصد سهم بر دوش مردم بوده است.

وی با بیان اینکه در هیچ شهر کشوری از تسهیلات بانک توسعه اسلامی برای شبکه شهری استفاده نشده است افزود: با این وجود این کار در شهر قم و برای مناطق دو و 6 صورت گرفته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان قم با بیان اینکه در بخش پردیسان برای اینکه مشکلات کمتر باشد هزینه‌ها را سه بخش کرده‌ایم افزود: سهمی از این پروژه برای دولت، سهمی برای مردم و سهمی برای شرکت آب و فاضلاب در نظر گرفته شده است. وی اظهار کرد: در این پروژه تلاش ما بر این است که ابتدا شبکه را احداث کنیم و سپس به دنبال احداث تصفیه خانه باشیم تا بتوانیم با تقسیم‌بندی لازم از بروز مشکلات جلوگیری کنیم.

رضوی گفت: اگر همین الان مناقصه برگزار کنیم و برنده مشخص شود حداقل چهار سال زمان نیاز داریم تا پروژه به نتیجه برسد.

وی ادامه داد: با این وجود ابتدا باید به دنبال ایجاد شبکه و تصفیه‌خانه‌های فرعی باشیم و به مرور نیز کار احداث تصفیه‌خانه اصلی را پیگیری کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان قم با اشاره به اقدامات مالی صورت گرفته خاطرنشان کرد: ما برای اینکه بتوانیم تامین مالی دولتی پروژه را انجام دهیم نیاز داریم که بخشی از هزینه‌ها از طرف مردم تامین شود تا بتوانیم پروژه را کلید بزنیم.

وی با اشاره به ضرورت تصمیم‌گیری عاجل در خصوص پردیسان گفت تصریح کرد: هرکسی که امروز در جایگاهی قرار دارد چه در آینده باشد چه نباشد مشکل فاضلاب پردیسان یقه‌اش را خواهد گرفت چرا که به زودی به بحرانی جدی تبدیل خواهد شد.

رضوی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه به طور میانگین 500 میلیارد تومان اعتبارات عمرانی ملی و استانی است اظهار کرد: با اعتبارات سفر رهبری این مبلغ به حدود 600 میلیارد تومان رسیده بود.

وی با بیان اینکه بعضا تا نیمی از این رقم نیز اعتبار تخصیص یافته از سوی وزارت‌خانه‌ها بوده است تصریح کرد: البته اعتبارات اختصاص یافته به پروژه‌های ملی جدا از این اعتبارات است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان قم با اشاره به تعیین اولویت‌هایی برای هزینه‌کرد اعتبارات عمرانی گفت: اولویت امسال با دستگاه‌هایی است که پروژه‌های اصلی را به اتمام می‌رسانند؛ با این اولویت مجموعه شهرداری، راه و شهرسازی و... در اولویت خواهند بود چراکه منابعی دارند که می‌توانند مشارکت کرده و پروژه‌ها را به اتمام برسانند.

وی هدف دوم هزینه‌کرد اعتبارات را بر پروژه‌های با پیشرفت بیش از 80 درصد عنوان کرد و افزود: تاکید داریم که از اجرای پروژه‌های جدید عمرانی جلوگیری کنیم.

رضوی گفت: در سال جدید چند پروژه بزرگ ورزشی بلوار پیامبر اعظم و پردیسان، بلوار آیت‌الله بروجردی، تقاطع غیرهمسطح اتوبان قم تهران، تصفیه‌خانه آب آماده بهره‌برداری خواهد شد.

وی تصریح کرد: هدف ما این است که با هم‌افزایی با شورا و شهرداری در اجرای پروژه‌های عمرانی در شهر به گونه‌ای قدم برداریم که هرچه سریع‌تر آماده بهره‌برداری شوند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان قم افزود: تمام تصفیه‌خانه‌ها و شبکه‌های اصلی آب و فاضلاب را با هزینه دولتی ساخته‌ایم.
  وی عنوان کرد: تحقق طرح های عمرانی نیاز به تعامل شورای اسلامی شهر قم با شهرداری و دستگاه های اجرایی است.
رضوی بیان کرد: اعتبارات عمرانی قم سالیانه 500 میلیارد تومان می باشد و در سالهای اخیر با اعتبارهای دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی به 600 میلیارد تومان رسیده است.

 


٠٨:٤٧ - سه شنبه ١٨ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٧٢٤    /    تعداد نمایش : ٢٩٣


سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم