صفحه اصلی > آرشیو اخبار و رویدادها 


  چاپ        ارسال به دوست

دولت اجازه نخواهد داد حق كارگران تضعيف شود

دکتر نوبخت :دولت اجازه نخواهد داد حق كارگران تضعيف شود

معاون‌رئيس‌جمهور و سخنگوي دولت گفت: با توجه به ساز و كار تهيه شده و پيش‌بيني برداشت‌ها تا پايان سال جاري و نيز مديريت تخصيص منابع كشور كه بر اساس اولويت بندي انجام خواهد شد، كسري بودجه نخواهيم داشت.

به گزارش مركز‌اطلاع‌رساني،‌ روابط‌عمومي و اموربين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور،‌ دكتر محمدباقر نوبخت در نشست خبري هفتگي خود با خبرنگاران در مورد گزارش تخصيص و تامين منابع ارزي كشور افزود : برخي مدعي هستند كه دولت در سال جاري با كسري بودجه هشت ميليارد دلاري روبه‌رو خواهد شد، اين درحالي است كه حتي اگر درآمد نفتي ۱۰۶هزار ميليارد توماني در قانون بودجه محقق نشود، دولت مجاز خواهد بود از حساب ذخيره ارزي برداشت كند.

وي اظهار داشت: همچنين گفته مي‌شود دولت، كسري درآمد نفتي را از صندوق توسعه ملي برداشت مي‌كند درحالي كه بدون مجوز مجلس شوراي اسلامي يا تاييد رهبر معظم انقلاب دولت اجازه دريافت حتي يك ريال از صندوق توسعه ملي را ندارد.

سخنگوي دولت گفت: رقم پيشنهادي دولت در قانون بودجه سال جاري ۳۴۷هزار ميليارد تومان بوده كه اين ميزان با تصويب مجلس به ۳۸۶هزار ميليارد تومان افزايش يافته است.

دكترنوبخت با اشاره به اينكه هيچ نگراني براي پرداخت حقوق و مطالبات كارمندان دولت، بازنشستگان، بهزيستي و كميته امداد وجود ندارد، افزود: دولت حتي براي بدبينانه‌ترين شرايط پيش‌بيني هاي لازم را انجام داده و هر مقدار از درآمد كه محقق نشود مصارف را بر اساس اولويت بندي مديريت خواهيم كرد.

وي در بخش ديگري از اين كنفرانس خبري به موضوع خريد گندم تضميني از گندم‌كاران اشاره كرد و گفت : طي ماه‌هاي آينده با پرداخت هشت هزار و ۵۰۰ميليارد تومان بودجه پيش‌بيني شده براي خريد تضميني گندم به گندم‌كاران، با آنان تسويه حساب خواهد شد.

معاون‌رئيس‌جمهوري اظهار داشت: در راستاي همين سياست از ابتداي سال جاري تا ششم خرداد ماه يك ميليون و ۶۳۵هزار تن گندم به ارزش دوهزار و ۱۷۰ميليارد تومان از گندم‌كاران خريداري شده كه از اين مبلغ يكهزار و ۱۰۰ميليارد تومان به كشاورزان پرداخت شده و يكهزار و ۷۰ميليارد تومان ديگر نيز پرداخت خواهد شد.

وي همچنين در مورد پرداخت پاداش بازنشستگي كاركنان دولت دولت، افزود: پاداش بازنشستگي كاركنان دولت كه حدود ۵هزار ميليارد تومان آن مربوط به بازنشستگان فرهنگي است مقرر شد طي برنامه زمان‌بندي چند ماهه تخصيص يابد و پرداخت شود.

دكترنوبخت گفت: همچنين در زمينه همسان‌سازي حقوق بازنشستگان همانند سال گذشته سه هزار و ۴۰۰ميليارد تومان منابع در نظر گرفته شد كه به دليل اختلاف در تفسير تبصره ماده ۱۲قانون بودجه اجراي آن از ابتداي سال به تاخير افتاد كه اخيرا با ابلاغ آن از پايان خرداد ماه جاري اجرا خواهد شد.

رئيس‌سازمان برنامه و بودجه كشور در خصوص سياست هاي ارزي دولت نيز گفت : بر اساس سياست هاي جديد ارزي، تمام واردات كشور از طريق ثبت سفارش انجام مي‌شود و بانك مركزي براي كالاهاي ثبت شده ابتدا تخصيص و سپس پرداخت را انجام مي دهد برهمين اساس تا ششم خرداد ماه جاري بيش از ۱۹ميليارد و ۷۷۴ميليون دلار براي ۱۸۲هزار و ۲۱۶قلم كالا ثبت سفارش شده است.

وي افزود‌: از اين ميزان يك ميليارد و ۴۸۰ميليون دلار براي كالاهاي اساسي، دو ميليارد و ۱۹۰ميليون دلار براي كالاهاي مصرفي، يازده ميليارد و ۶۶۳ميليون دلار براي كالاهاي واسطه‌اي و سه ميليارد و ۵۹۳ميليون دلار براي كالاهاي سرمايه اي و ۸۴۸ميليون دلار نيز براي ساير موارد بوده است.

سخنگوي دولت اظهار داشت : ارزش كالاهاي ثبت سفارش شده از ۲۲فروردين ماه امسال پس از اجراي طرح سياست جديد ارزي براي ۷۱هزار و ۹۰۳قلم كالا افزون برهشت ميليارد و ۲۵۴ميليون دلار بوده است.

حق نداريم مردان مذاكره كننده را تحقير كنيم

دكترنوبخت با تاكيد بر اين‌كه دنيا مذاكره‌كنندگان ايران را تحسين مي‌كند و ما حق نداريم مردان مذاكره كننده را تحقير كنيم، گفت: رهبر معظم انقلاب هميشه با حكمت و مصلحت از اين عزيزان تقدير كرده‌اند.

وي در پاسخ به اين سوال كه با وجود بيانات رهبر معظم انقلاب در جمع كارگزاران مبني بر اين كه بايد به دولت كمك كرد، مخالفان دولت هر روز پروژه تازه‌اي درباره رييس جمهوري و مذاكره كنندگان هسته‌اي باز مي‌كنند، اظهارداشت: بيانات ايشان هميشه حكيمانه و منصفانه بوده و در اين مورد هم با همين سياق بيان فرمودند.

معاون‌رئيس‌جمهوري افزود: واقع امر اين است كه مذاكره‌كنندگان ايران در مذاكره با نمايندگان ۶كشور بزرگ توانستند، اتهام بي‌پايه مبني بر نظامي بودن فعاليت هاي هسته‌اي ايران را رفع كنند.

وي ادامه داد: تاكنون آژانس بين المللي انرژي اتمي ۱۱بار پايبندي ايران به تعهدات خود را اعلام كرده است، از طرف ديگر ما در سال گذشته ۱۰۶هزار ميليارد تومان فروش نفت داشتيم كه توانستيم ۹۲هزار ميليارد تومان را كسب كنيم. البته هنوز خيلي چيزها باقي مانده است و كسي بدخواهي آمريكايي ها را انكار نمي‌كند.

دكتر نوبخت خاطرنشان كرد: هم آقاي رييس جمهور كه مديريت مذاكرات را بر عهده داشتند و هم آقاي ظريف وظايف خود را به خوبي انجام دادند به طوري كه وزير خارجه قبلي آمريكا اعلام كرد ايراني ها بسيار با فراست هستند و ترامپ هم گفت كه وقتي من وزير خارجه خود را با ظريف مقايسه مي‌كنم، احساس مي‌كنم او كم مي آورد.

وي يادآور شد: تاريخ آقاي دكتر روحاني را به خاطرشجاعتي كه در سال ۹۲انجام داد و وارد اين عرصه شد، تكريم مي‌كند.

معاون‌رئيس جمهور افزود: اينكه امروز طرف ما فرد غدار و عهدشكني مثل ترامپ است، بحث ديگري است اما همه تلاش ما اين است كه مشكلات مردم حل شود.

وي در پاسخ به سوال ديگري درباره انتقادات دولت در برخي از رسانه ها، گفت: اكنون ضربه به دولت ضربه به قوه مجريه نيست و ما با صحنه اي مواجه هستيم كه همه بدخواهان انقلاب مي خواهند دولت را مشغول كنند.

معاون رييس جمهوري ادامه داد: ما هم امروز از مردم فهيم ايالات متحده انتظار داريم به كساني كه نمادي از فهم و ادراك مردم آمريكا نيستند به روش دمكراتيك جواب بدهند و ما در انتخابات نوامبر آينده ببنيم كه نتيجه چه خواهد شد.

اسيضاح و تحقيق و تفحص حق نمايندگان است

وي در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اين كه تعدادي از نمايندگان از تلاش هاي انجام شده براي كاهش تعداد امضاهاي سوال از رييس جمهوري انتقاد كرده اند، گفت: سوال، تذكر، اسيضاح و تحقيق و تفحص حق نمايندگان است و نمايندگان بايد به اقتضا از هر كدام از اين حقوق استفاده كنند.

دكتر نوبخت‌ به تلاش هاي نمايندگان دولت براي رفع ابهام درجلسات كميسيون ها اشاره كرد و گفت: در يك سال اول چهار وزير استيضاح شد اما ملاحظه كرديم كه اكثريت نمايندگان استيضاح را تاييد نكردند.

وي تصريح كرد: من به وجدان عمومي مجلس نمايندگان ايمان دارم و جمع نمايندگان غالبا درست فكر مي‌كنند. نبايد بين ما و قوه مقننه فاصله بيفتد، ما بايد آن ها را درك و با آنها همكاري كنيم، ولي مجلس هم محل وضع قانون و رفع مشكلات كشور است و بايد ببينيم كه آيا اينكار مشكل را حل مي كند.

سخنگوي دولت در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينكه برخي تحليلگران اصولگرا با طرح عدم كفايت رييس جمهوري به دنبال بي اعتبار كردن سيستماتيك دولت هستند، گفت: مخالفين و منتقدين سياسي دولت يك سال پيش هم همه اين كارها را كردند اما مردم در يك انتخابات آزاد براي چهار سال بعد هم دولت و شخص آقاي روحاني را انتخاب كردند.

وي گفت: ممكن است مردم انتظارات و توقعاتي از دولت داشته باشند، راي بزرگ به آقاي روحاني انتظارات بزرگ ايجاد مي كند و ما هم خود را موظف مي دانيم به اين انتظارات پاسخ دهيم.

معاون رييس جمهوري در پاسخ به سوال ديگري درباره اظهارات مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا مبني بر اينكه حفظ توافق هسته‌اي براي اروپا يك مصلحت اقتصادي و امنيتي است، خاطرنشان كرد: آنها بر اساس يك برداشت نادرست از فعاليت هسته اي ايران، تصور مي كردند كه فعاليت هسته اي ايران نظامي است.

وي خاطرنشان كرد: از سوي ديگر ما هم به دنبال فعاليت هاي نظامي در اين حوزه نبوديم، نكته قابل تامل اين كه اروپا در مقايسه با آمريكا به ايران نزديك تر است و اگر فعاليت هاي هسته اي ايران، نظامي شود احساس تهديد بيشتري مي‌كند.

دكتر نوبخت ادامه داد: صحبت هاي اروپايي ها اين است كه كماكان برجام وجود داشته باشد تا امكان نظامي شدن فعاليت هسته اي ايران از راه نظارت گرفته شود ضمن اينكه برجام رابطه اقتصادي دو طرف را هم تسهيل مي كند.

وي خاطرنشان كرد: اگر كسي بخواهد به ملت و نظام ما خدشه وارد كند ما پاسخش را خواهيم داد و همانطور كه رهبري فرمودند دوران بزن در رو گذشته است.

سخنگوي دولت تصريح كرد: به هيچ وجه قدرت ما تهاجمي نيست بلكه دفاعي و بازدارنده است. ضمن اينكه نگاه اروپا به برجام با نگاه آمريكا متفاوت است.

وي يادآور شد: در حال حاضر اكثريت ملت آمريكا هم بر اساس نظرسنجي ها هم مخالف خروج آمريكا از برجام بودند و كساني كه در اين كشور در حاكميت هستند اقليت مي باشند و انتظار مي رود كه مردم آمريكا به صورت دمكراتيك آنها را بركنار كنند.

رئيس‌سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت براي حل مشكلات اقتصادي مردم چه كاري بايد انجام مي داد كه نداده است. دولت با منابع محدود چه كار بايد مي‌كرد كه نكرده است. از انسان هاي تحصيلكرده انتظار قضاوت منصفانه داريم.

وي‌افزود: در حال حاضر بيشترين پرداختي دولت به مسائل رفاهي است كه براي رفاه اجتماعي ۹۷هزار ميليارد تومان، آموزش و تحقيقات ۵۷هزار ميليارد تومان، دفاعي ۵۱هزار ميليارد تومان و سلامت ۲۶هزار ميليارد تومان در نظر گرفته شده است.

دكتر نوبخت با اشاره به اينكه دولت در سال گذشته ۳,۴برابر حقوق مستمري بگيران كميته امداد را افزايش داد، گفت: در آخرين سفر رييس جمهوري به مشهد، رييس كميته امداد اظهار داشت كه به رغم اختلاف نظر سياسي، كمكي كه دولت يازدهم به رفاه محرومين انجام داد هيچ دولتي انجام نداده است بنابراين دولت با منابع محدود چه كار بايد مي‌كرد كه نكرد.

سخنگوي دولت خاطرنشان كرد: مي گويند بايد جذب منابع خارجي صورت مي گرفت، مگر دولت زيربار مذاكرات نرفت و در حال حاضر منتقدان اين گونه دولت را نقد مي‌كنند. مگر روساي جمهور كشورها صف نكشيده بودند تا براي سرمايه گذاري به ايران بيايند، دولت هر چه بتواند براي رفاه مردم انجام خواهد داد.

وي گفت: دولت مي خواهد همچنان سفره مردم پربار باشد بنابراين از همه دوستان مي خواهيم كه به دولت كمك فكري و برنامه اي كنند تا بتوانيم آن را اجرايي كنيم.

دولت اجازه نخواهد داد كارفرمايي حق كارگر را تضعيف كند

دكتر نوبخت در پاسخ به اينكه اعتصاب كاميون داران طي روزهاي گذشته باعث افزايش قيمت اقلام كشاورزي شده، دولت در اين زمينه چه برنامه اي دارد، گفت: وزارت راه و شهرسازي براي اين منظور با نمايندگان كاميون داران در جلسه اي به توافقاتي رسيدند و تا جايي كه بتوانيم هر كمكي كه بشود به اين قشر زحمت كش انجام خواهيم داد.

وي گفت: بر اساس آمار دريافتي روز گذشته بيش از ۵۵هزار بارنامه صادر شد و روال كار اين صنف در حال انجام است. اگر چه اين اقدام مي‌تواند به كشاورزان و كارگران لطمه وارد كند ولي نبايد براي استيفاي حقوق خود به اقشار جامعه آسيب بزنيم.

دكترنوبخت ادامه داد: تلاش دولت اين است كه ارز ۴هزار و ۲۰۰توماني براي مواد اوليه واحدهاي توليدي را تامين كند و از طرفي انتظار دارد اين واحدها نسبت به كارگران حقوق خود را ادا كنند. دولت اجازه نخواهد داد كارفرمايي حق كارگر را تضعيف كند.

تلاش داريم واقع بينانه با فضاي مجازي مواجه شويم

سخنگوي دولت در پاسخ به اينكه با توجه به استفاده از فيلترشكن براي باز كردن تلگرام و خطرات پيش رو چه تصميم مشتركي در اين خصوص اتخاذ شده است، گفت: در زمينه فيلتر شدن تلگرام دولت مواضع خود را با صراحت بيان كرد و با وجود فيلترشكن ها هر كس اراده كند بدون فيلتر و محدوديت مي تواند به همه محتويات تلگرام دست پيدا كند.

وي افزود: تلاش داريم واقع بينانه با فضاي مجازي مواجه شويم. از طرفي بشود از آن استفاده كرد و هم از خطرات و آسيب هاي احتمالي موجود در تلگرام و ساير شبكه ها جلوگيري كنيم.

دكتر نوبخت‌ در پاسخ به اينكه سياست هاي دولت در تخصيص ارز به واحد هاي توليدي براي حمايت از توليد داخل چيست؟ گفت: در نظام جديد ارزي هم صادركنندگان براي تامين ارز و هم واردكنندگان از طريق ثبت سفارش اقدام كنند وپاداش آن دريافت ارز مطمئن ۴۲۰۰توماني است.

وي افزود: با اين مكانيزم كسي نمي تواند اظهاركند كه كالاي خود را با ارز بيش از ۴۲۰۰تومان وارد كرده است وهمين اقدام باعث جلوگيري از قاچاق كالا به كشور مي‌شود.

دكتر نوبخت ادامه داد: با انجام اين سياست هاي ارزي به شدت راههاي ورود قاچاق حتي از مناطق آزاد هم گرفته شده است و اميدواريم در كنار اين فعاليت ها با پيوست فرهنگي كه ايجاد مي شود، مردم بدانند انتخاب كالاي ايراني باعث رونق مي شود وشاهد استقبال بيش از پيش از كالاي ايراني باشيم .

سخنگوي دولت در پاسخ به اينكه از ابتداي سال چه ميزان به طرح هاي عمراني تخصيص داده شده است، گفت: بيش از ۲۸هزار ميليارد تومان براي طرح هاي عمراني تخصيص يافته كه تاكنون يكهزار و۱۰۰ميليارد تومان از سوي خزانه پرداخت شده است.

وي در پاسخ به اينكه برخي پيمانكاران نسبت به سررسيد اوراق خود گلايه داشتند دولت براي آن چه راه حلي دارد؟ اظهارداشت: برخي از پيمانكاران طبق قانون براي تاديه مطالبات خود از دولت اوراق مالي دريافت كرده اند كه سررسيد دارد و سررسيد اينها حتي يك روز قبل از موعد پرداخت مي شود .

معاون‌رئيس‌جمهور افزود: براي تسهيل اين موضوع خزانه مجوزي را از سازمان برنامه وبودجه دريافت كرده است تا به منظور اعتماد سازي و پرداخت به موقع خزانه منتظر تخصيص نباشد و هر زمان كه سررسيد اوراق رسيده باشد آن را پرداخت كند .دولت تلاش دارد تا پرداخت مطالبات پيمانكاران به پايان سال نرسد .

دكترنوبخت در پاسخ به اينكه راهبرد دولت براي استفاده حداكثري از توان توليد داخل چيست؟ گفت: موظف هستيم در موافقت نامه هايي كه براي اين نوع كالاها وجود دارد دولت را مقيد كنيم تا اگر كالاي خارجي وارد كشور شد، استفاده از كالاي ايراني در اولويت قرار گيرد .

خبرگزاري ايرنا / سه‌شنبه ۸/ ۳/


٠٩:٠٨ - چهارشنبه ٩ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٧٧٧    /    تعداد نمایش : ٣٠٦


سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم