صفحه اصلی > آرشیو اخبار و رویدادها 


  چاپ        ارسال به دوست

طرح جايگزيني و نوسازي ناوگان حمل‌ونقل

طرح جايگزيني و نوسازي ناوگان حمل‌ونقل درون‌شهري و برون‌شهري

 

اعضاي شوراي اقتصاد در مورد طرح جايگزيني و نوسازي ناوگان حمل‌ونقل درون‌شهري و برون‌شهري تصميم‌هاي لازم را اتخاذ كرد.

به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، اين تصويبنامه با شماره ۱۲۸۸۴۵ مورخ ۲۰/ ۳/ ۱۳۹۷ از سوي دكتر محمدباقر نوبخت معاون محترم رئيس‌جمهور و رئيس اين سازمان براي اجرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شد.

متن تصويبنامه به اين شرح است: اعضاي شوراي اقتصاد عضو هيأت وزيران در جلسه مورخ ۲۷‏/۱۲‏/۱۳۹۶ درخواست شماره ۲۸۷۵۸۱‏/۶۰ مورخ ۲۳‏/۱۲‏/۱۳۹۶ وزارت صنعت، معدن و تجارت را درخصوص طرح جايگزيني و نوسازي ناوگان حمل و نقل درون‌شهري و برون‌شهري را به استناد  ماده (۱۲) قانون رفع موانع توليد رقابت‌پذير و ارتقاي نظام مالي كشور‏- ۱۳۹۴ و آيين‌نامه اجرايي آن به شماره ۶۷۵۷۳‏/ت۵۲۰۹۹هـ مورخ ۲۷‏/۵‏/۱۳۹۴ مورد بررسي و توجيه فني، اقتصادي‌، مالي و زيست‌محيطي طرح‌، همچنين سقف تعهد دولت، زما‌ن‌بندي اجرا و بازپرداخت اصل و فرع و ديگر هزينه‌هاي سرمايه‌گذاري طرح را در سقف ده ميليارد و ششصد و شصت و شش  ميليون (۰۰۰‏/۰۰۰‏/۶۶۶‏/۱۰) دلار به شرح جدول ذيل و رعايت موارد زير مورد تصويب قرار داد:

۱- منابع حاصل از صرفه‌جويي سوخت به سرمايه‌گذاران عامل صرفه‌جويي ناوگان فرسوده درصورت برابر يا بيشتر بودن تعداد و مجموع ظرفيت كاميونت‌ها، كاميون‌ها و كشنده‌هاي اسقاط شده با تعداد و مجموع ظرفيت خودروهاي جايگزين شده جديد (براي هر قرارداد منعقده) مشروط به آن كه خودروهاي فرسوده فوق با تأييد سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي، حداقل يك سال قبل از نوسازي در شبكه حمل و نقل عمومي فعال بوده باشند براساس جدول ذيل مصوبه قابل پرداخت مي‌باشد.

۲- منابع حاصل از صرفه‌جويي سوخت به سرمايه‌گذاران عامل صرفه‌جويي ناوگان فرسوده اتوبوس و ميني‌بوس با تأييد سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي‏/ شهرداري‌هاي ذي‌ربط بر اساس جدول ذيل مصوبه قابل پرداخت خواهد بود.

۳- ارزش صرفه‌جويي حاصل به ازاي هركيلومتر پيمايش كه از طريق سامانه‌هاي مربوطه اندازه‌گيري و اعلام مي‌شود، طبق الگوي جدول پيوست و با لحاظ كردن كل پيمايش براي ناوگان جديد نوسازي شده توسط بخش غيردولتي كه در سيستم حمل و نقل جاده‌اي درون‌شهري و برون‌شهري مشغول به كار مي‌شوند حداكثر ۷ سال و حداكثر تا سقف كل جدول مذكور  پرداخت مي‌گردد.

۴- مكانيزم پرداخت منابع حاصل از صرفه‌جويي سوخت:

  • -پس از تحويل كاميون ‏/ خودرو  به خريدار، شركت ملي نفت ايران مكلف است در مقاطع شش ماهه پس از آن، بسته به نوع خودرو، در سررسيدهاي بازپرداخت، مبالغ ذكر شده در جدول پيوست را (معادل صرفه‌جويي سوخت حاصله) تا سقف كل مبلغ جدول مذكور، پس از تخصيص سازمان برنامه و بودجه كشور، از محل سرجمع درآمد حاصل از صادرات مجموع فرآورده‌هاي نفتي (نفت گاز) يا كاهش واردات فرآورده‌هاي نفتي، از طريق بانك مركزي به حساب اعلامي از سوي خزانه‌داري كل كشور واريز كرده و به حساب بدهكار دولت منظور نمايد و براين اساس با خزانه‌داري كل كشور تسويه حساب كند.

۵‏- سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي‏/ شهرداري‌ها مكلفند ترتيبي اتخاذ نمايد كه معاينه فني ادواري خودروهاي جايگزين مطابق قوانين و مقررات انجام و گزارش مربوطه را به وزارتخانه‌هاي نفت، راه‌وشهرسازي و كشور اعلام نمايند.

۶‏- آخرين سال پرداخت منابع ماده (۱۲) در اين مصوبه، سال ۱۴۰۶ و ميزان تجمعي اين منابع طي سال‌هاي ۱۴۰۶‏-۱۳۹۷ و سقف تعهد دولت حداكثر ده ميليارد و ششصد و شصت و شش  ميليون (۰۰۰‏/۰۰۰‏/۶۶۶‏/۱۰) دلار و يا معادل ريالي آن به نرخ رسمي اعلامي توسط بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران خواهد بود.

۷‏- ناوگان جديد مي‌بايست داراي فناوري روز بوده و به تأييد وزارت نفت برسد.

۸‏- شركت‌هاي تأمين‌كننده ناوگان، موظفند براساس قانون حمايت از مصرف‌كنندگان خودرو، نسبت به ارايه خدمات پس از فروش و تأمين قطعات اقدام نمايند.

۹‏- انتقال بازپرداخت هر سال به سال بعد به دلايل عملياتي بلامانع است، مشروط به آنكه از سال ۱۴۰۶ فراتر نرود.

۱۰‏- وزارت نفت و سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي‏/ و شهرداري‌ها موظفند گزارش عملكرد طرح را در مقاطع زماني سه ماهه به سازمان برنامه و بودجه كشور ارسال نمايند.

۱۱‏- محاسبات ميزان صرفه‌جويي در اين مصوبه براساس قيمت نفت خام هر بشكه ۶۰ دلار صورت گرفته است.

۱۲‏- در اجراي اين مصوبه رعايت قانون حداكثر استفاده از توان توليدي و خدماتي در تأمين نيازهاي كشور مصوب ۱‏/۵‏/۱۳۹۱ مجلس شوراي اسلامي الزامي است.

۱۳‏- هزينه‌هاي عمومي پايش و صحه‌گذاري (مديريت طرح و سامانه) به ميزان حداكثر نيم درصد سرمايه‌گذاري تأمين مي‌گردد و تأمين هزينه‌ اختصاصي پايش و صحه‌گذاري (ارتقاي فناوري و پژوهش، اندازه‌گيري و صحه‌گذاري صرفه‌جويي) هر طرح به عهده سرمايه‌گذار عامل صرفه‌جويي مي‌باشد كه در سرمايه‌گذاري محاسبه خواهد شد.

 ۱۴‏- بازپرداخت سرمايه‌گذاري انجام شده توسط دولت تضمين مي‌گردد.

۱۵‏- تعداد و نوع ناوگان حمل و نقل عمومي، ميزان برآورد صرفه‌جويي و حداكثر يارانه قابل اختصاص مطابق جدول ذيل مصوبه مي‌باشد.

۱۶- سرمايه‌گذار عامل صرفه‌جويي موظف است در قبال شماره‌گذاري هر دستگاه خودرو جديد حداقل يك دستگاه خودروي فرسوده را مطابق مواد (۱) و (۲) از رده خارج نمايند.

۱۷‏- بازپرداخت سرمايه‌گذاري در طرح‌ كه به منظور اصلاح الگوي مصرف حامل‌هاي انرژي به اشخاص حقيقي و حقوقي صرفاً از محل صرفه‌جويي در مصرف سوخت پرداخت مي‌گردد، به ‌عنوان پرداخت بلاعوض دولت بابت جبران سرمايه‌گذاري و يا يارانه‌ صرفه‌جويي حامل‌هاي انرژي محسوب گرديده و لذا از شمول قانون ماليات بر ارزش افزوده خارج و مأخذ محاسبه ماليات و عوارض ماده (۱۴) قانون ماليات بر ارزش افزوده نخواهد بود.

۱۸‏- رعايت مفاد مصوبه شماره ۸۷۶۱۰ مورخ ۲۴‏/۷‏/۱۳۹۵ ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي درخصوص «نظامنامه پيوست فناوري و توسعه توانمندي‌هاي داخلي در قرارداد‌هاي بين‌المللي و طرح‌هاي مهم ملي» در اجراي اين مصوبه الزامي است.

۱۹‏- بازپرداخت تعهدات سرمايه‌گذاري اين طرح از محل افزايش فروش (صادرات) فرآورده‌هاي نفتي صرفه‌جويي شده ناشي از اجراي طرح مذكور يا كاهش واردات فراورده هاي نفتي، در سقف پيش‌بيني شده در قوانين بودجه سنواتي و پس از ابلاغ سازمان برنامه و بودجه صورت مي‌گيرد و ايفاي تعهدات مذكور نبايستي منجر به كاهش منابع هدفمندي يارانه‌ها (موضوع قانون هدفمند كردن يارانه‌ها) مندرج در قوانين‌ بودجه‌هاي سنواتي شود.

۲۰‏- اين مصوبه از تاريخ ابلاغ جايگزين مصوبات شماره ۲۸۳۸۶۱ مورخ ۲‏/۱۰‏/۱۳۹۴ طرح جايگزيني ۶۵ هزار دستگاه كاميون و كشنده فرسوده بالاي ده تن با سن بالاتر از ۳۵ سال و شماره ۲۸۳۹۰۳ مورخ ۲‏/۱۰‏/۱۳۹۴ طرح جايگزيني ۱۷ هزار اتوبوس فرسوده ديزلي با اتوبوس‌هاي پايه گازسوز شوراي اقتصاد و اصلاحات بعدي آنها مي‌گردد.

۲۱- كليه قراردادهاي منعقده در قالب مصوبات مذكور در ماده (۲۰) به قوت خود باقي بوده و دستگاه اجرايي آنها (وزارت نفت) مجاز است قراردادهاي صادره در قالب مصوبات يادشده را ظرف مدت شش ماه از ابلاغ، با اين مصوبه تطبيق و اصلاح نمايد

 


٠٨:٢٠ - پنج شنبه ٢٤ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٨٠٣    /    تعداد نمایش : ٣٤٠


سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم