صفحه اصلی > آرشیو اخبار و رویدادها 


  چاپ        ارسال به دوست

نشست خبري دكتر محمدباقر نوبخت

نشست خبري دكتر نوبخت

سخنگوي دولت و رئيس‌سازمان برنامه و بودجه كشور گفت: نقدينگي هفته گذشته به جاي سوق يافتن به سمت تقاضاي غير واقعي ارز يا طلا به طرف بازار سرمايه رفت و اين اتفاق خوبي بود.

به گزارش مركز اطلاع‌رساني،‌ روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، دكتر محمدباقر نوبخت در نشست خبري هفتگي خود با خبرنگاران اعلام كرد و افزود: دومين جلسه شوراي عالي اقتصادي سه قوه براي مديريت شرايط تحريم و چگونگي حمايت از بازار سرمايه و بورس با حضور سران قوا در دفتر رييس جمهوري تشكيل شد.

وي افزود با توجه به تاكيد رهبر معظم انقلاب براي پاسخگويي به ضرورت هايي كه فضاي جديد تحريمي در كشور ايجاد مي‌كند، نياز است قوا در يك هماهنگي نزديك و مستمر مسائل را رصد و تصميمات مناسبي را اتخاذ كنند تا بتوان با توجه به توانمندهاي داخلي نسبت به مديريت شرايط تحريمي اقدام كنيم.

دكترنوبخت اظهار داشت: در اين جلسه چند نفر از نمايندگان ، قوه قضاييه و اعضاي تيم اقتصادي دولت حضور داشتند و تصميمات مناسبي اتخاذ شد كه اطلاع رساني مي‌شود.

وي همچنين گفت: پيش‌بيني ها اين است كه در اين جلسات - كه قرار شد به طور مستمر و منظم هر هفته يك جلسه تشكيل شود- با اتخاذ تصميماتي مي‌توانيم به راحتي و در اقدامي هماهنگ از ظرفيت بزرگ كشور براي بي اثر كردن يا كم اثر كردن تحريم استفاده كنيم.

سخنگوي دولت خاطرنشان كرد: اگر بتوانيم نقدينگي موجود را در راستاي حركت به سمت توليد ببريم، نافع خواهد بود ولي اگر متاسفانه به سمت تقاضا برود، عدم تعادل عرضه و تقاضا را ايجاد مي‌كند.

دكترنوبخت تصريح كرد: نيازمند حمايت عملي همه قوا براي اين قبيل اقدامات هستيم كه شوراي عالي اقتصادي سران قوا در اين بحث متمركز شد تا يك سياست مناسب و سنجيده با رايزني همه مسئولين اتفاق بيافتد و از دولت شنيده شود كه قوه مقننه و قضاييه همان سياست را تاكيد كنند و رهبري نيز اعلام فرمودند كه از سياست هاي اين شورا حمايت خواهند كرد.

وي اضافه كرد: با توجه به ظرفيتي كه در كشور وجود دارد، عوامل رواني و ناهماهنگي در پاره اي از موارد باعث تشديد شرايطي مي شود كه بايد بتوانيم از ظرفيت هاي داخلي و هماهنگي همه قوا از آن در داخل استفاده كنيم.

معاون‌رئيس‌جمهوري در بخش‌ديگري از اين نشست خبري اظهار داشت: تا امروز طرف عرضه و منابع ما اندكي بيش از مصارف بوده است، آنچه در عمل اين توازن را بهم مي زند، احساس ناامني است كه باعث تقاضا و مصرف غيرواقعي مي شود.

سخنگوي دولت يادآور شد: عرضه ارز در شرايط عادي از تقاضا اندكي هم بيشتر است و اگر به هر دليل رواني بر روي تقاضا فشار وارد شود، اين تقاضاي غيرواقعي صرفا براي ذخيره ايجاد شده و باعث افزايش قيمت ، شوك و تكانه در بازار مي شود.

دكترنوبخت ادامه داد: در واقع شرايط رواني نه اين كه توازن را بهم نمي زند بلكه از اين جهت كه نياز واقعي نيست، با اين حال در جهت انتظارات تورمي عمل كرده و باعث بهم خوردن نظام مي شود.

وي با اعلام اينكه يكي از مواردي كه در اين جلسه تاكيد شد حمايت از بازار سرمايه است، گفت: در روزهاي اخير شاهد افزايش شاخص بورس و ورود نقدينگي ها به جاي بازار ارز و سكه به بورس بودهايم.

رئيس‌سازمان برنامه و بودجه كشور در ادامه گفت: براساس اعلام بانك مركزي از اول فروردين تا ۲۷ خرداد ۲۰ ميليارد و ۵۰۰ ميليون دلار ارز براي واردات انواع كالاها تخصيص داده شده است.

دستگاه هاي نظارتي در جهت حمايت از مردم عمل كنند

وي با بيان اينكه گران كردن كالاها به بهانه عدم دريافت ارز غيرقانوني است تاكيد كرد: از دستگاه هاي نظارتي انتظار داريم قويا در جهت حمايت از مردم عمل كنند.

سخنگوي دولت گفت: گزارش رسمي خزانه تا ۲۴ خرداد نشان مي دهد منابع ريالي نسبت به سال گذشته ۹۳.۵ درصد افزايش پيدا كرده است و منابع حاصل از فروش نفت نيز نسبت به سال گذشته بيشتر شده است. بنابراين منابع ريالي كشور در مقايسه با سال گذشته بهتر شده است.  عملكرد واقعي اقتصاد مشكلي ندارد.

دكترنوبخت همچنين عنوان كرد: آنچه كه ما تا الان براي طرح‌هاي عمراني پرداخت كرده‌ايم ۲۲ هزار و ۳۸۶ ميليارد تومان است كه اين رقم در سال گذشته ۱۹۲ ميليارد تومان بوده است.

وي تصريح كرد: جاي تاسف دارد در حالي كه دشمن تحريم اعمال مي كند و دولت هم ارز را تامين مي كند، عده‌اي به بهانه اين كه در جاي غيررسمي كسي حاضر شده با قيمت بيشتر ارز خريداري كند، عده اي كالا را با نرخ ارز چهار هزار و ۲۰۰ توماني خريداري كرده و با نرخ غيررسمي آن را محاسبه كنند.

وي اظهار داشت: در جلسه ويژه تنظيم بازار با حضور رييس جمهوري تصريح شد كه دستگاه هاي نظارتي همچون سازمان تعزيرات و سازمان حمايت از مصرف كننده و توليد كننده قويا جهت حمايت از مردم وارد شوند.

دكتر نوبخت ادامه داد: در شرايطي كه فرد معلوم الحالي عليه جمهوري اسلامي رجز خواني مي كند، به جاي اينكه ما خود را تجهيز كنيم، عده اي با بيان اينكه ممكن است بعدا قيمت بيشتر شود، احتكار انجام مي دهند و استدلالشان اين است كه فعلا كالا عرضه نكنند.

وي با بيان اين كه ما خودمان بايد به هم كمك كنيم، اظهار داشت: كساني كه از ارز چهار هزار و ۲۰۰ توماني استفاده مي كنند، موظف هستند ارز را داخل سامانه نيما بياورند، در حال حاضر ثبت سفارش نداريم اما اگر لازم شد بايد انجام شود و ما حاضريم حتي معافيت مالياتي بدهيم چرا كه علاقمنديم صادرات بالا برود و مردم از منافع صادرات استفاده كنند.

رييس سازمان برنامه و بودجه كشور ادامه داد: ما كاري غير از حفظ استقلال نداريم، ما برجام را رعايت كرديم، اينكه حالا كشور زورگويي از آن خارج شده و مي‌خواهد اراده خود را به ما تحميل كند، بحثي ديگري است، چين و اتحاديه اوپا براي كمك به توليدشان در برابر آمريكا ايستاده اند و ما حقمان است كه در مقابل زورگويي هاي آن بايستيم.

دكترنوبخت تصريح كرد: قابل تامل است زماني كه كسي به شما زور مي گويد چند نفر نامه بنويسند و پيغام بدهند كه آقاي ترامپ حالا ما كوتاه آمديم، حرف شما چيست، آيا چنين فردي قابل اعتماد هست كه سوار هواپيما نشده، توافق خود را بهم نزند.

وي اضافه كرد: همه دنيا روزي هزينه استقلال خود را داده اند و موضع ما هم موضعي حقي است، اينكه در اين فاصله عده‌اي خارج نشين نامه بدهند كه با ترامپ مذاكره كنيد، نشان مي دهد كه عقل سياسي آنها كامل نيست كه چنين توصيه اي به ملت و نظام مي كنند.

معاون‌رئيس‌جمهوري‌ خاطرنشان كرد: بايد از صاحبان سرمايه و نقدينگي قدرداني كنيم به جاي اينكه ارز و سكه بگيرند، به سمت بازار سرمايه و بورس رفتند و رشد قابل توجهي در آن جا رخ داده است.

وي يادآور شد: يكي از مصوبات جلسه شوراي عالي هماهنگي اين بود كه اين پول فقط نسبت به سهام موجود در داخل بورس نباشد بلكه بتوانيم در برابر اين تقاضا سهام جديد عرضه كنيم و دستگاه ها، سهام كارخانجات خود را عرضه كنند.

دكترنوبخت با بيان اينكه در ديپلماسي قهر و آشتي و صددرصد مخالف و موافق متصور نيست و كشورها با يكديگر در مسائل مختلف اتفاق و يا اختلاف منافع دارند، گفت: تلاش دشمنان بر اين است كه سهميه ما را در اوپك بگيرند. الان هم بحث اين است كه تحريم نفتي را اعمال كنند كه يكي از مذاكرات ما با اروپا اين است كه بايد خريد قبلي خود را داشته باشد.

سخنگوي دولت افزود: در شرايطي كه سهم ايران كاهش يابد، كشورهاي ديگر به دنبال آن هستند كه اين سهيمه را كسب كنند. اين را به حساب هماهنگي هاي قبلي و دسيسه نبايد گذاشت.

وي در ادامه نشست خبري در مورد اظهارات منتقدان دولت در مورد قانون تامين مالي تروريسم تصريح كرد: منتقدان و مخالفان دولت به دنبال اين هستند كه تلاش هاي دولت را كم جلوه و بي تاثير بيان كنند. در حالي كه تلاش مي شود بي جهت به معني تامين مالي تروريسم ما را در ليست سياه نگه دارند و بهانه اي شود براي آمريكا كه ما را به ليست سياه برگرداند و در اين خصوص به ما انتقاد مي كنند.

دكتر نوبخت افزود: در چنين شرايطي وضعيت اقتصادي ما سخت تر خواهد شد كه در اين صورت نيز باز به دولت انتقاد خواهند كرد كه چرا اين شرايط را ايجاد كرديد؟ عده اي از هرچه كه دولت را بتواند در شرايط سخت قرار دهد حمايت مي كنند ولو اينكه اين شرايط باعث تضعيف نظام شود.

رئيس سازمان برنامه و بودجه در خصوص لايحه اصلاحي بودجه در شرايط اعمال تحريم، گفت: از اواخر سال گذشته و فروردين ماه امسال ٤ سناريو را بر اساس شدت تحريم تعريف كرديم و با اطلاعاتي كه از وضعيت پيش رو در اختيار داشتيم، برنامه ريزي هاي لازم صورت گرفته است و البته دولت اختيارات و امكانات كافي را نيز در اختيار دارد.

وي افزود: البته فعلا تحريمي اعمال نشده و فقط شيپور جنگ را نواخته اند كه برخي در اين آزمون متاسفانه خوب عمل نكردند.

سخنگوي دولت با بيان اينكه دولت بايد نيازهاي اصلي كشور را شناسايي و برطرف كند، اظهار داشت: يكي از مسائل مهم نظارت و تنظيم بازار است كه در جلسه اخير نيز مقرر شد دستگاه هاي نظارتي به كمك اصناف با تمام قوا براي تنظيم بازار وارد شوند.

دكترنوبخت پيرامون پرداخت افزايش حقوق كاركنان، گفت: درصد افزايش حقوق كاركنان به دستگاه ها پرداخت شده اما نيازمند احكام است كه در روزهاي آينده احكام آن صادر خواهد شد.

عده اي حاضر به هرنوع سياه نمايي عليه دولت هستند

رئيس‌سازمان برنامه و بودجه كشور در ادامه نشست خبري خود گفت: عده‌اي به بهانه مخالفت با دولت، حاضر به هر نوع سياه‌نمايي نسبت به دستاوردهاي اقتصادي هستند كه اين اقدام به نوعي علامت مثبت به ترامپ است تا با انگيزه بيشتر به فشار خود عليه ايران ادامه دهد.

وي اين مطلب را در پاسخ به اين سوال مطرح كرد كه برخي جريان هاي سياسي براي به بن بست كشاندن دستاوردهاي اقتصادي دولت القائات خاصي را به جامعه منتقل مي‌كنند و با انتقال اتاق فكر خود از تهران به مشهد به دنبال انتخابات مجلس و رياست جمهوري هستند، برنامه دولت براي مقابله با اين گونه اقدامات و اطلاع رساني در اين زمينه چيست؟، بيان كرد.

دكتر نوبخت اظهارداشت: اين سخن درستي است كه منتقدان دولت و آنهايي كه تفاوت سياسي و پاره تضاد سياسي با دولت احساس مي كنند، به دنبال كم جلوه دادن دستاوردهاي دولت هستند.

وي افزود: آنها از سوي ديگر انتظار دارند هر اقدامي كه باعث شود، بتوانند بيشتر به دولت انتقاد كنند، باوجود اين كه آن اقدام باعث تضعيف نظام شود، اتفاق بيفتد.

سخنگوي دولت اظهار داشت: گاهي تلاش مي‌كنيم بي جهت و به بهانه لايحه مقابله با تامين منابع مالي تروريسم كه براي اين اقدام بايد مصوبه اي داشته باشيم تا از ليست سياهي كه قرار داشتيم، خارج شويم، مجددا آن را نگهدارند تا بهانه اي براي آمريكا باشد.

معاون رئيس‌جمهوري افزود: برخي به محض اين كه مناسبات بانك‌ها حتي با كشورهاي دوست مثل چين و روسيه محدود شود و نمي‌توانيم فعاليت بانكي داشته باشيم، از اين فرصت استفاده مي‌كنند تا از سياست‌هاي دولت انتقاد كنند و بگويند اين سياست ها باعث سختي به ملت مي شود ولي دولت تلاش مي‌كند تا جلوي سختي ها را بگيرد.

وي با بيان اين كه منتقدان تلاش مي‌كنند تا هر آنچه دولت را در مضان انتقاد بيشتر قرار مي دهد، عملي كنند، گفت: دولت موظف است براي اين كه فشارها به ملت وارد نشود، سياست ها را بدون توجه به نگاه منتقدان انجام دهد.

سخنگوي دولت گفت: عده‌اي به دنبال اين هستند تا با قراردادن دولت در سختي از آن انتقاد كنند و باعث تضعيف نظام و زحمت مردم شوند و اين را مغتنم مي شمارند، اين موضوعات بايد اطلاع رساني شود.

دكترنوبخت ادامه داد: در شرايطي كه خزانه داري آمريكا به اتاق جنگ عليه ايران تبديل شده، بايد آرايش مناسب و ستاد تبليغات جنگ رواني داشته باشيم كه اين موضوع نيازمند آن است كه نهادي را براي تبيين سياست ها به منظور جلوگيري از اين گونه تصميمات داشته باشيم.

وي اضافه كرد: عده‌اي به صرف مخالفت با دولت حاضر به هر نوع سياه نمايي نسبت به دستاوردهاي اقتصادي دولت هستند كه به نوعي علامت مثبت دادن به ترامپ است تا با انگيزه بيشتر به فشار خود ادامه دهد.

سخنگوي دولت تصريح كرد: اگر از منظر سياسي و جناحي بخواهيم به اين موضوعات نگاه كنيم، قطعا باعث مخدوش شدن منافع ملي مي‌شود.

دكترنوبخت همچنين در پاسخ به اين كه در ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي مقرر شد تا ليستي از توليدات داخل تهيه شود، اقدام دولت در اين زمينه چيست، گفت: تهيه اين ليست مي‌تواند باعث جلوگيري از اختصاص ارز به كالاهاي توليد داخل شود، چه ضرورتي دارد كالايي كه مي تواند باعث اشتغال كارگر ايراني شود، واردات داشته باشيم.

وي يادآور شد: عزم دولت و ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي بر اين موضوع است و امروز نيز در جلسه شوراي عالي هماهنگي اقتصاد سران قوا مورد بحث قرار گرفت.

وي همچنين در پاسخ به سوالي درمورد مصوبه دولت براي كاهش ساعت كاري ادارات برخي استان ها يادآور شد: با توجه به اين كه همه استان‌ها از يك اقليم تبعيت نمي‌كنند، به منظور صرفه‌جويي در پيك مصرف هيات وزيران مصوبه اي را براي تغيير ساعت كاري در برخي استان ها داشت.


٠٩:٢٢ - چهارشنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٨١٨    /    تعداد نمایش : ٢٩٣


سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم