صفحه اصلی > آرشیو اخبار و رویدادها 


  چاپ        ارسال به دوست

هيات دولت؛ لايحه مشاركت عمومي_ خصوصي را تصويب كرد

لايحه مشاركت عمومي_ خصوصي را تصويب شد

هيأت وزيران در جلسه روز چهارشنبه كه به رياست دكتر اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهوري تشكيل شد، لايحه مشاركت عمومي – خصوصي را تصويب و به مجلس فرستاد.
به گزارش مركز ‌اطلاع‌رساني،‌ روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، اين لايحه با هدف استفاده از ساز و كار مشاركت عمومي _ خصوصي به عنوان روشي كم هزينه و كارآمدتر در مقايسه با شيوه سنتي تملك دارايي‌هاي سرمايه‌اي و نياز به بستر قانوني مستحكم براي اجراي طرح ها به اين نوع مشاركت به تصويب رسيد.
لايحه فوق به تشريح اصول و مباني حاكم براي تبيين و تفسير قانون مشاركت عمومي – خصوصي مي‌ پردازد كه شامل مواردي همچون فرصت برابر و ايجاد رقابت، رفتار برابر، تناسب در تسهيم مسئوليت و ريسك و استفاده كارآمد از منابع مالي بخش عمومي و ظرفيت فني و مديريتي بخش خصوصي است.
همچنين اولويت بخشي براي انجام مشاركت عمومي – خصوصي در پروژه هاي جديد، نيمه‌تمام و در حال بهره‌برداري به عنوان سياست توسعه مشاركت عمومي – خصوصي خواهد بود.
بنا به اين گزارش، بررسي ساختار و فرآيند اجرايي براي توسعه مشاركت، از ديگر مواد لايحه ياد شده است. اين ساختار متشكل از شوراي راهبري مشاركت عمومي – خصوصي، وظايف سازمان برنامه و بودجه كشور، وظايف و تعهدات طرف عمومي، كارگروه توسعه مشاركت عمومي – خصوصي و تسهيل‌گر مشاركت است.
انواع روش ها و قراردادهاي مشاركت، چگونگي تأمين مالي دوره احداث و بهره برداري پروژه، ريسك ها و تضامين و مقررات عمومي از جمله مواد ديگر لايحه مشاركت عمومي – خصوصي است.


٠٨:٤١ - پنج شنبه ١٥ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٢٠٥١    /    تعداد نمایش : ٢٨١


سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم